Ny båd til handicappede
Handicapidrætsforeningen Hivo i Vejle har modtaget 25.000 kroner af folkeoplysningsudvalgets udviklingspulje. Penge der skal bruges på at købe en ny båd til klubben og dermed give klubbens medlemmer nogle bedre betingelser og faciliteter for deres idræt. Klubben har for tiden 162 medlemmer, men har plads til mange flere.
Det skal være en god oplevelse for alle dem som deltager og leder sejlads-idrætten i HIVO. Men klubbens to både har efterhånden en del år på bagen og klubben har de senere år oplevet et fravalg af sejladsen. For klubben er det vigtigt, at deres medlemmer er trygge og får en god oplevelse ved at sejle, og derfor søgte klubben folkeoplysningsudvalget udviklingspulje:
“Vi har fået 25.000 kroner fra Folkeoplysningsudvalget, og det er mange penge, så det synes vi er rigtig flot og et godt tilskud til den nye båd, vi gerne vil købe til klubben”, siger formanden for Hivo, Per Holm, og fortsætter:
“Mange af vores medlemmer har særlige behov, men bare fordi man er handicappet, skal man jo også kunne dyrke idræt, og derfor skal vi have en båd, der er nem at komme ombord på og nem at styre, uden at man hele tiden skal skifte fra den ene side til den anden.”
Flere at klubbens medlemmer har sejlet i mere end 20 år, og de kan slet ikke undvære det, men de ser også frem til, at de kan få nogle bedre faciliteter. og formanden håber, at en opgradering af klubbens faciliteter kan være med til at skaffe nye medlemmer:
“Vi dækker et stort område - også udover Vejle Kommunes grænser, og vi vil meget gerne have nogle flere medlemmer til klubben. Men vi ved også, at faciliteterne betyder meget for vores medlemmer, vi håber derfor at flere at dem, der valgte sejladsen fra for nogle år siden vil komme tilbage, når vi får en ny båd, men også at nye medlemmer vil få interesse for sejladsen. Ved sejlads er der nemlig også en stor social gevinst for vores medlemmer”, siger Per Holm.