Fortsæt til indhold

Kolding kommune indgår samarbejde med påskeharen

Tag på æggejagt påskesøndag på Kolding Kommunes parcelhusgrunde.

Arkiv
Arkiv

Påskeharen har været en tur forbi Kolding Kommunes 85 parcelhusgrunde og lagt et æg på hver grund. Kolding Kommune opfordrer derfor alle til at gå på jagt efter påskeæggene påskesøndag den 20. april.

'Vi har indgået et samarbejde med påskeharen for at lave en hyggelig aktivitet for kommunens børnefamilier og så vil vi selvfølgelig samtidig gerne skabe opmærksom om vores mange attraktive parcelhusgrunde,' fortæller Kirsten Simonsen fra By- og Udviklingsforvaltningen, som står for kommunens grundsalg.

Hvis du vil på æggejagt, kan du finde en oversigt over alle 85 grunde på hjemmesiden kolding.dk/byggegrunde. Næsten ligegyldigt, hvor du bor i kommunen vil der være en byggegrund i nærheden, hvor påskeharen har været forbi. Lige nu har kommunen byggegrunde til salg i Vamdrup, Viuf, Dalby, Christiansfeld, Lunderskov, Jordrup, Hejlsminde, Vester Nebel og Lilballe.

Kommunen oplever lige nu en stigende interesse for parcelhusgrundene, især er der stor efterspørgsel på grundene i Vester Nebel-udstykningen Elkærholm. Kirsten Simonsen håber derfor, at den lille påske-gimmick kan være med til, åbne øjnene for nogle af de mange andre byggegrunde i kommunen.