Lys over Varde
Varde Kommune skifter gadelysene ud med nye og moderne lyskilder. De nye gadelys er godt for trygheden, klimaet og kommunekassen.
Nu og i løbet af de kommende år skifter Varde Kommune gadelys og armaturer ud med nyt materiel. I øjeblikket er det private selskab EL:CON i gang i Varde by udenfor voldene, hvor flere stier og mindre veje allerede har fået monteret de nye lyskilder.
”Det nye lys er godt for både trygheden, økonomien og miljøet. De nye lamper bruger langt mindre energi, hvilket er godt for kommunekassen og klimaet. Faktisk sparer vi alt i alt 650 ton CO2 pr. år, når operationen er gennemført. Det kan vi godt være stolte over”, siger Preben Friis-Hauge, formand for udvalget for Plan og Teknik i Varde Kommune.
Nyt udbud i 2014
I slutningen af i år er Varde Kommune klar med et nyt udbud, der vedrører udskiftning af gadebelysningen i resten af kommunen samt vedligehold af lyskilderne i en årrække fremover. Der er således tale om en pakke med både opsætning og vedligehold. Det er endnu uvist, præcis hvornår udbuddet er klar til de private aktører.
”Den samlede udskiftning i hele kommunen koster ca. 60 millioner kroner over en årrække. Heldigvis kommer gevinsten hurtigt. Alene på energisiden sparer vi med de nye gadelys ca. 3,3 mio. kroner om året. Og så er besparelsen fra den mindre vedligehold af de nye armaturer ikke talt med. Mange af de gamle armaturer har 50 år på bagen, og enkelte er ødelagte af de seneste storme, så de ville blive dyre at vedligeholde i årene fremover. Derfor er det godt, at vi nu har kickstartet udskiftningen af det gamle gadelys”, siger Preben Friis-Hauge, formand for udvalget for Plan og Teknik i Varde Kommune.
Nyt og tryggere lys
Det nye lys er ikke alene mere energivenligt. Det er også mere moderne, og det lever op til de nyeste standarter på området. Fx bliver det muligt at skrue op og ned for lysstyrken i forbindelse med større arrangementer.
”Med det nye lys kan vi regulere lysstyrken, og dermed skabe større tryghed hvis der fx er mange mennesker samlet sent om aftenen til et arrangement. Derudover så betyder den nye mulighed for at regulere lysstyrken, at vi om natten slipper for at slukke hvert andet gadelys, som vi gør i dag. Nu kan vi i stedet skrue ned for alle gadelys i de timer, hvor der er meget få mennesker på gaden. Det giver et langt bedre og konstant lys, for de mennesker som trods alt har glæde af gadebelysningen om natten”, slutter Preben Friis-Hauge, formand for udvalget for Plan og Teknik i Varde Kommune.