Fortsæt til indhold

Det er et kæmpestort resultat

Holdet er klar til oprykningskampe til 1. Division - første kamp er hjemme i Køgehallen Skærtorsdag.

Arkiv
Per Møller

HÅNDBOLD: Med en sikker sejr på 26-19 over Amager SK i Køgehallen søndag eftermiddag, satte Team HK Køge holdet en foreløbig krone på en flot sæson ved at cementere andenpladsen i 2. Division Øst, Pulje 3.
Med sejren bragte køgenserne sig tre points foran FIF med en kamp tilbage at spille. Det betyder, at Team HK Køge i påsken skal ud i to oprykningskampe mod to'erne i Pulje 1 og Pulje 2.
- Det var en kæmpe forløsning. Det er et mål vi har kæmpet for hele sæsonen. Jeg sagde inden vi startede op i september at målet var en plads i top 2 - men efter fem spillerunder, hvor vi havde tabt de tre af kampene, var håbet begyndt at svinde lidt. Men så fik vi startet den imponerende serie på 10 sejre i træk, inden vi her mod slutningen fik hevet de nødvendige sejre og points i land. Det er kæmpestort - vi er pavestolte - så nu skal vi holde fokus. Lige nu nyder vi at det lykkedes - nyder at nu er vi her. Det vil sige at vi går ind til den sidste kamp i grundspillet mod BK Ydun lørdag den 12. april kl. 13.15 i Frederiksberghallen med det formål at ride videre på bølgen. At kampen pointsmæssigt ikke har den store betydning betyder ikke at der ikke skal være den nødvendige nerve i kampen. Kampen er en forberedelse til det første oprykningsslag Skærtorsdag. Og så skal vi have taget revanche for det nederlag, som Ydun tilføjede os i sæsonens første kamp - et nederlag der længe var et stort irritationsmoment for os, siger cheftræner Lars Nedergaard til Lørdags-Avisen.
Allerede Skærtorsdag den 17. april kl. 15.00 spiller Team HK Køge den første af de to kvalifikationskampe om at komme videre i oprykningsspillet til 1. Division. Hjemme i Køgehallen tager holdet imod enten HRK 74 Roslev eller Hjallerup IF - hvem af de to klubber det bliver afgøres først i sidste spillerunde i weekenden.
- Det er klubbens vigtigste kamp i mange år. Vi glæder os utroligt og det bliver spændende at se hvem af de to hold vi skal møde. Roslev er nedrykker fra 1. Division sidste sæson, så de har prøvet det før. Hvordan 2. Divisions-niveauet er i det jyske i forhold til østrækken vil jeg sige at der nok er flere svære kampe i vores række. AGF, som er vores anden modstander i oprykningsspillet har jeg set og det er et stærkt hold. Dem ville jeg egentligt gerne have haft på hjemmebane, siger Lars Nedergaard, der håber at Køgehallen fyldes til sidste plads til det store opgør Skærtorsdag, hvor Claus Hansen, der har været sat ud af spillet de seneste fem kampe, forventes at være tilbage på holdkortet.

Cadeau til spillerne

Team HK Køge satsede stort før denne sæson. Målet var at spille med helt fremme lige til det sidste. Det lykkedes.
- Det er skønt at det virkelig lykkes når man har sat sig et mål. Jeg vil gerne rose klubben for dens opsætning der har gjort det muligt at nå dertil hvor vi er nu. Også et kæmpe cadeau til spillertruppen der virkelig har vist format når det gjaldt. Nu kræver det en 1. eller 2. plads i første kvalifikationspulje. Når vi det, så gælder det en ude- og hjemmekamp mod nummer 10 eller 11 i 1. Division - HØJ eller Otterup - om den endelige billet til 1. Division. Det kan næsten ikke blive en mere spændende afslutning på en fantastisk sæson, siger Lars Nedergaard.
Team HK Køges anden kamp i oprykningsspillet mod AGF spilles mandag den 21. april i NRGi Arena i Aarhus.
Skærtorsdag vil der iøvrigt være ekstra gode præmier på højkant når der i pausen spilles det populære "Spar Nord-spil".