Fortsæt til indhold

Volvo i Køge har Danmarks bedste pladesmed

Arkiv
Per Møller

HÆDER: Volvo har gennem mere end 30 år hvert andet år gennemført en global viden- og uddannelseskonkurrence, hvor deltagerne bliver testet i forskellige tekniske og kommercielle discipliner inden for eftermarkedet. Konkurrencen har navnet VISTA.
VISTA – en forkortelse af Volvo International Service Training Award.
Vinderne fra de respektive lande deltager efterfølgende i verdenskongressen som afholdes i Göteborg, hvor vinderne fra hele verden samles.
I Danmark har ca. 150 personer fra de danske Volvo forhandlere deltaget i dette års nationale konkurrence, hvor der blev dystet i tre indledende runder.
Konkurrencen var opdelt i to forskellige grupper - en gruppe for pladesmede og en for medarbejdere fra reservedelsafdelingen, kundemodtagelsen og teknikere, der har arbejdet sammen i et team.
Efter de indledende runder kvalificerede tre pladesmede og seks teams sig til landsfinalen.
Resultatet af landsfinalen for pladesmede blev, at Danmarks bedste pladesmed finder man hos Viggo Petersen A/S, Volvo i Køge, på Tangmosevej.
Det blev nemlig Henrik Thomsen fra Viggo Petersen A/S i Køge, der løb af med sejren i årets danske landsfinale. Henrik Thomsen vil sammen med teamet fra Dahl Pedersen A/S i Viborg, der blev årets bedste eftermarkedsteam, deltage i verdenskongressen, der foregår i Volvo's hjemmeby, Göteborg, i perioden fra den 8. til den 13. juni og har deltagelse af i alt 225 personer fra 39 lande.