Politisk Fight Night ved ’Skør Fredag’
De unge politiske kamphaner står trimmet og klar til fight
På 'Skør Fredag' inviterer Haderslev Ungdomsråd, i samarbejde med Haderslev Butikkerne, til Politisk Fight Night på Stormklokken. I det højre ringhjørne er fordommen om at politik er kedeligt, og at unge ikke interesserer sig for det, i det venstre er en masse unge initiativtagere, der vil bevise det modsatte.
“Til Politisk Fight Night stiller Ungdomsrådet i Haderslev Kommune unge politikere op mod hinanden i skarpe dueller med EU som overordnet tema. For at gøre de politiske debatter til reelle dueller, debatterer politikerne mod hinanden i en boksering og iført boksehandsker. Der bliver skabt en stemning, som er med til at sikre, at politikerne hurtigt kommer til sagen, og at debatterne bliver virkelig intense,” lover Nicolai Boysen, der er formand for Ungdomsrådet.
“EU-politik lyder nemlig for mange, og måske især for unge, som noget meget kedeligt og kompliceret. Måske netop derfor stemte kun 3 ud af 5 til sidste Europaparlamentsvalg. Det undrer Haderslev Ungdomsråd, da utrolig meget af dansk lovgivning dikteres eller påvirkes af EU,” siger han.
Et vigtigt valg
”Valget til Europaparlamentet er mindst lige så vigtigt som folketings- eller kommunalvalget, og kan også være lige så interessant,” siger Nicolai Boysen og fortsætter:
”Målet med dette arrangement er få de unge til stemmeurnerne til europaparlamentsvalget. Ikke fordi de skal, men fordi de er blevet opmærksomme på, at EU-politik er både er spændende og relevant, og på samme tid også kan være sjovt.”
Arrangementet afholdes på Skør Fredag, og inspireret af at alt kan ske på Skør Fredag, debatterer politikerne ikke kun i en boksering. Rundt omkring i byen vil der tilsyneladende ud af ingenting opstå politiske debatter mellem politikerne, også kaldet 'pop-up debatter'.
“Ungdomsrådet håber på, at arrangementet kan skabe opmærksomhed på europaparlamentsvalget blandt unge, og bidrage til mere debat på området. De unge får derfor også igennem arrangementet rig mulighed for at bidrage til debatten. Det er nemlig de unge selv der er med til at bestemme hvilke emner der debatteres via de sociale medier. Efter arrangementet vil en del af de deltagende politikere desuden agere bartendere, så man kan få en uformel snak om politik,” slutter formanden for Ungdomsrådet i Haderslev Kommune.