Kom til idémøde om Kulturdagene 2016
Har du lyst til at være med i ídéudviklingen af Lejre Kulturdage 2016, inviterer koordinationsgruppen bag til Idémøde/workshop.
Der findes kultur alle dage - hele året rundt i Lejre Kommune, men hvordan kan vi i Kulturdagene skabe noget unikt, og hvad er det så der er unikt? Er forventningerne til Kulturdagene også det vi rent faktisk kan fremvise, og hvem er målgrupperne? Skal vi tænke større – ud af boksen? Udfordre mere osv. Alt dette har vi brug for input til – for at få de bedste Kulturdage.
Vi ønsker med Idémødet/workshop at få gode idéer til Kulturdagene, men vil også gerne have input til hvordan man som aktør og som modtager, gerne så kulturen udfolde sig i netop Kulturdagene.
Slogan for Kulturdagene 2016, som løber af stablen fra 18. april – 1. maj, vil være et af programpunkterne på idémødet.
Workshop'en foregår mandag den 9. november kl. 19 i Kulturhuset i Hvalsø. Men vi opfordrer til at komme kl. 17.30 og være med til indledningen af arrangementsrækken: ”Historiesaloner” om Sagn og fortællinger, som Lejre Bibliotek & Arkiv udbyder igennem efteråret og vinteren på Hvalsø Bibliotek & Arkiv.
Der vil til idémødet blive budt på en let anretning.
Af hensyn til indkøb vil vi bede om tilmelding til idémødet senest torsdag den 5. november. Tilmeldingen sendes på mail til kulturilejre@gmail.com