Få vejrtrækningen tjekket på Lungedagen
Over en halv million danskere lever med lungesygdom
I anledning af den Internationale Lungedag tilbyder Sundhedscenter Kolding, onsdag 18. november 2015 fra 13:00 til 17:30, borgere i Kolding Kommune en lungefunktionsmåling, dialog med en bred vifte af fagpersoner og et tjek på inhalationsmedicin (TPI) på Skovvangen 2A i Kolding. Samme dag inviterer
Kolding Sønderbro Apotek, Søndergade 10 i Kolding borgere i Kolding kommune til et tjek på inhalationsmedicin (TPI) og andet.
Over en halv million danskere lever med en lungesygdom såsom astma, KOL (Kronisk Obstruktiv Lungesygdom) eller en anden lungesygdom. Alt for mange ved det ikke selv. Åndenød, hoste og følelsen af ikke at ”have luft nok”, er nogle af de symptomer, man skal være opmærksom på.
Opdag det i tide
“Lungesygdomme bør konsekvent opdages og sættes i behandling langt tidligere end det sker i dag. Ca. 430.000 danskere har den kroniske lungesygdom KOL. Men det er kun ca. halvdelen, der ved, at de har sygdommen. Det vil sige, at der er 200.000 danskere, der lige nu går rundt uden, at de ved, at deres lunger er syge. Det er afgørende, at vi finder alle dem med syge lunger og hjælper dem i behandling,” siger Anne Brandt, direktør i Lungeforeningen.
Jo før en lungesygdom opdages og behandles, jo bedre liv kan man leve med sygdommen. På Lungedagen onsdag 18. november 2015 kan alle danskere få tjek på både vejr og lunger, når Lungeforeningen sammen med apoteker, kommuner, hospitaler, praktiserende læger og flere hundrede frivillige over hele landet afholder arrangementer med blandt andet gratis lungetjek.
325.000 voksne har astma
Over halvdelen af voksne med astma ved ikke, at deres lungesymptomer skyldes astma.
Antallet af voksne med astma er tredoblet i de seneste 30 år. Hvis astma opdages i tide, kan korrekt behandling fjerne over 90% af symptomerne.
430.000 har KOL - halvdelen af dem ved ikke, at de er syge. Hver dag dør 16 danskere af KOL. Danmark har den højeste dødelighed af KOL i EU.