Debatmøde om EU-afstemning
KØGE: Mandag den 16. november kl. 19.00 tørner de skarpteste modstandere og tilhængere af retsforbeholdet sammen til et stort debatmøde om "Ja" eller "Nej" ved EU-afstemningen om retsforbeholdet den 3. december. Debatmødet foregår på Teaterbygningen i Køge.
Det er lykkedes at få nogen af de mest vidende debattører på området til Køge og man vil med garanti gå mere oplyst og vidende fra mødet end før man kom.
Panelet vil bestå af følgende:
Fra Nej siden medvirker Victoria Risbjerg Velásquez (Folkebevægelsen mod EU), Helge Rørtoft-Madsen (Folkeafstemningskomite 2010).
Fra Ja siden medvirker Victor Boysen (Formand Radikal Ungdom), Rune Siglev (Europabevægelsen - forretningsudvalget).
Henrik Fisker vil være aftenens ordstyrer.
Der er gratis adgang og alle er velkomne oplyser arrangørerne, som er Europabevægelsen i Region Sjælland og Køge-Stevns Komiteen mod EU.
pm