Frøs Herreds Sparekasses lederpris
Den 2. november blev Frøs Herreds Sparekasses lederpris for Kolding uddelt. Prisen gik til Charlotte Behrendtz og blev overrakt af Souschef Thomas E. Petersen. Charlotte Behrendtz belønnes med Frøs Lederpris 2015 – Kolding. Sammen med prisen følger en check på kr. 5.000.
Charlotte har de sidste 4 år gået på SDU i Kolding, hvor hun i alle 4 år har været en uundværlig hjælp ved afholdelse af sociale arrangementer og fester. Ved siden af dette, er hun frivillig instruktør i Kolding Svømmeklub 1-2 dage om ugen. På trods af hun kun er 24 år, har hun undervist alt fra babyer til pensionister. Ud over dette, står Charlotte også for sit eget pigefodboldhold, for SDU Idræt, hvor hun selv tager sig af alt det praktiske. Til sidst kan det nævnes, at Charlotte også er den koordinerende ”buddy” for nye internationale studerende i Kolding for SDU. Når SDU får internationale studerende, får de alle en "buddy", der henter dem på banegården, hjælper dem med at finde deres nye hjem, introducerer dem til Kolding, og svarer på evt. spørgsmål de måtte have. Charlotte er selv ”buddy” på denne måde for ca. 10 internationale studerende. Charlotte er et vellidt menneske, der gør utroligt meget for andre, uden hun forventer selv at få noget tilbage.
”Det er en stor glæde at uddele Frøs Lederpris. Charlotte Behrendtz har vist, at en stor og frivillig indsats virkelig betyder noget for det lokale samfund – vi ønsker hende et stort tillykke” udtaler Souschef Thomas E. Petersen.
Frøs Lederpris er uddelt siden 1991 i Frøs Herreds Sparekasses lokalområder. De frivillig ledere som modtager Frøs Lederpris er indstillet af personer i lokalsamfundene, som finder deres indsats prisværdig. Frøs støtter med Lederprisen de mange frivillige ledere, som gør en meget stor og dygtig indsats til stor glæde for alle. Deres arbejde er forudsætningen for et rigt forenings- og kulturliv.