Fortsæt til indhold

Julen er reddet i Køges gader

Køge Handelsstandsforening har sikret økonomien til en flot juleudsmykning af Køges gader efter længere tids bestræbelser i den retning.

Arkiv
Martin Rasmussen

JUL: Længere tids usikkerhed omkring julebelysning og -pynt i Køges gader blev i denne uge afløst af forløsning, da Køge Handelsstandsforening fik finansieringen på plads til udsmykningen af bymidten op til jul.
- Køge Handelsstandsforening har brugt de sidste fire måneder på at finde løsninger, så juleguirlanderne kan komme op og hænge. Vi kan glæde jer med, at det bliver jul i Køge. Vi har søgt diverse sponsorer samt andre bidragsydere, og vi har samlet ind, så vi kan hænge hver anden juleguirlande op. Vi har i alt sikret julebelysning for 338.000 kroner, meddeler Vicky Dong Jensen, der er aktivitetschef i Køge Handelsstandsforening.
I år nøjes man altså med en nedskaleret udsmykning i forhold til tidligere år, hvor regningen har været over en halv million kroner.
Køge Handelsstandsforening har efterlyst, at flere er med til at betale regningen, og nu har arbejdet altså båret frugt, selv om forretningerne havde håbet på at kunne samle endnu flere sponsorkroner.
- Det er en rigtig positiv historie. Vi kommer ikke helt i mål, men det lykkes at skabe julestemning i Køge, så det hårde arbejde de seneste måneder har virkelig betalt sig, siger Vicky Dong Jensen.
Køge Handelsstandsforening betaler selv 245.000 kroner, og så har man altså samlet små 100.000 kroner fra tre sponsorer til formålet.
En del af handelsstandsforeningens bidrag kommer i form af indtægten på godt 50.000 kroner fra efterårets bankospil til julebelysningen, og netop det populære bankospil er også udset til at spille en endnu større rolle i den forbindelse de kommende år.
Næste år venter Vicky Dong Jensen at man vil sigte efter samme udgiftsniveau til julepynt og belysning i gaderne som i år, og i årets løb er der planlagt to bankospil, som skal sørge for en del af finansieringen.
Bankospillet finder sted med hundredevis af præmier fra forretningerne, og takket være over 500 deltagere hver gang skæpper det altså godt i kassen hos handelsstanden, hvilket siden kommer kunderne til gode i julemåneden.