Jul i Ferslev
Julen begynder i Ferslev med basar, café, gudstjeneste og juletræstænding
Julen holder for alvor sit indtog i Ferslev den kommende weekend.
Allerede fredag den 27. november kl. 13-18 kan man besøge Seniorklubbens julebasar, hvor man kan købe strik, julepynt og meget andet. Der er kaffe og småkager - og en masse julestemning ikke mindst.
Julebasaren er også åben lørdag den 28. november kl. 11-13. Fredag er der også Fredagscafé kl. 14-16, hvor der er kaffe, te, kage, og præsten stikker en plade og giver et nummer, som det lyder fra arrangørerne.
Søndag den 29. november starter julefestlighederne med gudstjeneste ved Mikkel Højholdt i Ferslev Kirke kl. 10.30. "Det er første søndag i advent. Her udvides sjælene, så de bedre kan rumme julens glæde," lyder det fra præsten. Efter gudstjenesten åbner Seniorklubbens julebasar igen.
Kl. 15 er der juleoptog med heste og nisser og julemand i karet gennem Ferslev, og der er juletræstænding i præstegården, og der serveres æbleskiver og kaffe i Birksøhuset.