Fortsæt til indhold

HB Køge støttede op om World Diabetes Day

Arkiv
Arkiv

SUNDHEDSDAG: I forbindelse med Verdens Diabetes Dag havde Novo Nordisk Pharmatech i Køge inviteret Køges lokalsamfund og borgere til havneområdet fra kl. 10.00–14.30 for at sætte fokus på sund livsstil og forebyggelse af diabetes.
Novo Nordisk havde bl.a. inviteret Chris MacDonald, Karen Nørby og Cecilie Hother samt flere lokale foreninger bl.a. Åbent Maritimt værksted og Køge Roklub samt Zumba og skater underholdning til at markere dagen.
HB Køge deltog med et nyt initiativ ”HB Køge Challenge”, som er udviklet sammen med det lokale firma Play my Day. ”HB Køge Challenge” sætter fokus på motion, kreativitet, leg, udvikling og glæde – på tværs af alder og generationer.
- I HB Køge er vi glade for, at vi kan være med til at skabe synlighed omkring diabetes og vigtigheden af motion. Motion skal være sjovt - og vi tror på, at for at skabe det hele menneske inden for både elite og breddeidræt, skal der være en klar sammenhæng mellem relationer, kreativitet, leg, glæde og udvikling. Med HB Køge Challenge håber vi at kunne inspirere og udfordre til mere leg, glæde og fællesskab for børn og voksne - og samtidig give dem nogle sjove oplevelser, siger Jesper Lenskjold fra Salg & Marketing i HB Køge.

Også Play my Day var begejstret for arrangementet:

- Vi nød at se forældrene blive udfordret hos HB Køge Challenge. For det var jo ikke kun børnene der kunne lege og blive udfordret. Dagens største grin kom fra forældrene når de stod på balance bommen eller blev udfordret i dækstafetten af deres børn, siger Playmaker Majbritt Sandberg fra Play my Day og smiler.
- Leg burde være nemt, men i en travl hverdag kan det godt være svært at finde tid til at lege og bevæge sig sammen som familie. Derfor er det fantastisk at Novo Nordisk Pharmatech valgte at sætte fokus på FN Diabetes dagen, så vi havde mulighed for at udfordre familierne og give dem mulighed for at bevæge sig sammen som familie, slutter Majbritt Sandberg.
Ifølge Jesper Lenskjold er lørdagens arrangement også et godt eksempel på, hvordan kommunens mange virksomheder, foreninger og uddannelsesinstitutioner kan samarbejde, så vi i fællesskab kan udvikle området til glæde og gavn for alle i kommunen og det store opland.
- I HB Køge tror vi på relationer og samarbejde - gerne på tværs”, fortæller Jesper. ”Ligesom til Novo Nordisk Pharmatechs event er ideen, at HB Køge Challenge aktiviteterne også kan flyttes ud og bruges i forbindelse med andre lokale arrangementer. Flere af Challenge aktiviteterne er i sig selv gode eksempler på samarbejde, idet de er støttet af lokale firmaer eller ligefrem bygget af nogle af områdets erhvervsskoler, slutter Jesper Lenskjold.
Foruden HB Køge Challenge aktiviteterne fik de fremmødte også lejlighed til at dyste mod, snakke med og få autografer af HB Køges førsteholdsspillere: Sylvester Seeger-Hansen, Frederik Due og Sami Kamel, Brandão, Caion, Adam Bedell, Jacob Pind, Daniel Arrocha og Michael Broni – og selvfølgelig Svante.
En stor tak skal lyde til de virksomheder, der gjorde dagen mulig: CT Flyt og Service, Teigen Anlæg & Kloak, EUC Sjælland, Play My Day, MarketingWorks, Castus, Nordea, XL Byg Køge, Spar Nord og Mercoprint Køge og Faxe Kondi.
pm