Fortsæt til indhold

Filmselskab har etableret sig i Køge

Majamae har etableret sit filmproduktionsselskab MaeFilm i Den Hvide By i Køge.

Arkiv
Martin Rasmussen

Hvis et billede siger mere end 1000 ord, så må effekten blive yderligere mangedoblet, når man taler om film, og nu skal man ikke længere end til Den Hvide By i Køge for at finde et filmproduktionsselskab, der kan klare alt fra store biografreklamer til profilfilm for virksomheder.
Navnet er MaeFilm, og bag produktionsselskabet står den tidligere model og skuespiller Majamae, der har mange års erfaring med filmbranchen. Hun har allerede produceret en række lokale reklamefilm for virksomheder som ETK, Kok med kul på og Lokalbolig. Se eksempler på dem på hjemmesiden www.maefilm.dk.
- Vi producerer alt i film til virksomheder - både store og små projekter. Det kan være reklamefilm, produktfilm, corporate film, internfilm og profilfilm. Der er så mange, der er ved at få øjnene op for, hvad en film kan gøre på for eksempel nettet, når man vil sælge sit produkt eller bare ud med et budskab, fortæller Majamae, som forklarer, at film blandt andet kan rykke et firma længere op i Googlesøgninger, og at de besøgende bliver væsentligt længere på hjemmesider med film.
Nøgleordet for hende er kvalitet i arbejdet.
- Vi bruger kun professionelle filmfolk på vores opgaver, og vi har investeret 1/2 million i filmudstyr, for vi går rigtig højt op i kvaliteten, de fleste af vores film bliver blandt andet optaget i 5k, så det er film, der også holder i fremtiden. Desuden arbejder vi med dygtige og kreative filmfotografer for at få det perfekte resultat. Men det bedste af det hele er faktisk, at folk ofte tror, at det er alt for dyrt at få produceret en professionel film, men det er det altså ikke hos os. Man kan altid finde nogen, der gør det billigere, men så er kvaliteten med garanti ikke den samme som vores, siger hun.
Majamae er oprindelig uddannet kok, og hun har altså blandt andet også arbejdet som model, inden hun fik smag for filmbranchen og har medvirket i forskellige reklamer og kortfilm.
- Men filmproduktionen kom hurtig efter, for det var ret interessant for mig at arbejde bag kameraet og få tingene til at ske der, og jeg kan mærke i dag, at det er en stor fordel, at jeg har været hele vejen rundt. Det gør, at jeg kender alle processerne, siger hun.
MaeFilm har sponsoreret en stemningsfilm om Køge Festuge i år, som også kan ses på www.maefilm.dk.