Fortsæt til indhold

Stor fremgang i Business Fredericia

Arkiv
Arkiv

Business Fredericia har fået en flyvende start med hensyn til nye medlemmer. Siden opstarten af Business Fredericia den 1. maj 2015 er der kommet 77 nye medlemmer til. Medlemmer, som ikke før har været medlem i Fredericia Håndværkerforening, Fredericia Erhvervsforening eller Fredericia Shopping og Taulov Transport Center. I dag er der samlet 483 medlemmer i Business Fredericia.
Der var 406 medlemmer i de fire foreninger den 1. maj 2015.
”Det er glædeligt at mærke, hvor godt vi er blevet modtaget i erhvervslivet i Fredericia kommune - som den paraply organisation, der skal samle og favne hele erhvervslivet," siger erhvervsdirektør i Business Fredericia, Kristian Bendix Drejer.
”Vi har foretaget en større undersøgelse af virksomhedernes behov, som vi nu vil forsøge at efterkomme fremover. Vi har fået bemanding på plads og stiller med et stærkt hold, som kun har haft brug for kort indkøringstid," siger han.
”Vi mærker en kraftig stigning i henvendelser fra virksomheder, der vil gøre brug af vores erhvervsservice, og iværksættere,
der ønsker hjælp til at starte en ny virksomhed. Der har været en del henvendelser på at etablere sig i Fredericia kommune, hvor vi i tæt samarbejde med erhvervsmæglerne er lykkedes med at få dem til at vælge Fredericia frem for andre steder i Trekantområdet”, siger Kristian Bendix Drejer.