Lokal mand i spidsen for Danmission
Teolog og erfaren folkekirke-mand, Jørgen Skov Sørensen, bliver ny generalsekretær for Danmarks største missionsorganisation
Jørgen Skov Sørensen, der er tidligere sekretariatschef i Folkekirkens mellemkirkelige Råd, kommer fra 1. marts 2016 til at stå i spidsen for Danmissions arbejde i Asien, Afrika, Mellemøsten og Danmark, hvor organisationen arbejder med kirkeudvikling, fattigdomsbekæmpelse og dialog.
Jørgen Skov Sørensen er velbevandret i både danske og udenlandske kirkelandskaber, men interessen for troen, kirken og missionen har han ikke fået ind med modermælken i barndomshjemmet i Sønder Vilstrup mellem Fredericia og Kolding. Han er søn af en jord-og betonarbejder og en hjemmegående husmor, og kirken og missionen var ikke noget der stod centralt i familien.
“Mit første virkelige møde med Biblen var, da jeg gik i 2.-3. klasse og fik en kristendomslærer, der læste spændende bibelhistorier. Jeg blev så grebet af det, at jeg gik hjem og fandt den Bibel, vi havde stående og begyndte at læse,” siger Jørgen Skov Sørensen
Når Jørgen Skov Sørensen træder ind i sit nye kontor i Hellerup, vil han ikke alene have en god portion jysk ydmyghed med sig, et solidt teologisk fundament og ni års ledererfaring, men også lade sig inspirere af sin store passion for jazzmusik.
“I jazz slås tonen og temaet an, og derefter kan der improviseres. Som generalsekretær ser jeg mig selv som orkesterleder. Jeg lægger en linje, hvor der er plads til improvisation og til at gribe muligheder. Verden er meget omskiftelig, derfor skal en organisation som Danmission, der arbejder internationalt, også kunne omstille sig,” siger Jørgen Skov Sørensen, som heller ikke er bange for at spille en solo, så længe den passer ind i sammenhængen.
Mission
51-årige Jørgen Skov Sørensen er uddannet teolog, taler fem sprog, har rejst i 46 af verdens lande og har en tæt og engageret kontakt til både dansk og udenlandsk kirkeliv. I mere end 20 år har han fulgt Danmissions arbejde. Som nyudklækket teolog var han i fem år ansat som missionssekretær i organisationen, hvor han var en del af ledelsesteamet og bl.a. havde ansvar for internationale partnerskaber. Fra 2005 til 2014 var han en del af Danmissions bestyrelse.
”Mission er for mig at være tilstede blandt mennesker og give det kristne evangelium videre. Men mission er også – som Jesus siger – at forkynde frihed for den fattige og sætte den undertrykte fri. Derfor er det også mission, når Danmission arbejder med rettigheder og fattigdomsbekæmpelse ude i verden,” siger Jørgen Skov Sørensen og uddyber:
“For eksempel har Danmission noget helt unikt at byde ind med inden for religionsdialog, forsoning og antiradikalisering. Og det er der stadig større behov for i den verden, vi lever i lige nu,” siger han med henvisning til terrorangrebene i Paris og Beirut, der igen har aktualiseret debatten om religionens rolle i konflikter.
Biskoppens beskrivelse
“Et menneske med både strategisk sans, et venligt væsen, og en god kommunikator, som formår det, som ikke er alle teologer forundt: at kunne fatte sig i korthed - helt ned i haiku-digt-formatet.”
Sådan beskriver biskop Peter Fisher-Møller, der er formand for Danmissions bestyrelse, den kommende generalsekretær.
“Jørgen Skov Sørensen kender folkekirken med dens kvaliteter og udfordringer rigtig godt, samtidig med at han færdes hjemmevant i det økumeniske kirkearbejde både ude og hjemme. Han har et klart blik for Danmissions situation og udviklingsmuligheder,” siger Peter Fischer-Møller.
Jørgen Skov Sørensen afløser Mogens Kjær, der går på pension.