Søgge og DAD fortsætter samarbejdet
Den fredericianske guitarist, Søren Andersen, producerer et støttte-udspil fra landets største rockband, DAD
Søren “Søgge” Andersen fra Fredericia var i sommer en del af DAD, da rocklegendernes bassist, Stig Pedersen, brækkede armen og fik brug for en vikar.
Det samarbejde gik så godt, at DAD igen gik til Søgge, da bandet for nylig skulle indspille et nyt nummer.
“De ringede og spurgte, om jeg kunne og ville være med som tovholder på en indspilning. Det sagde jeg ja til,” siger Søren Andersen, der er medejer af Medley-studierne i København.
“Efter at jeg har været med dem rundt, ser de mig som en del af holdet. Vi har både været fulde og grinet nok sammen til, at det er naturligt,” siger Søren Andersen.
Han fik både rollen som tekniker og producer i fire dage.
“De slæbte deres grej ind og gik i gang. De spiller og synger som et hvilket somhelst andet rockband. Hverken værre eller bedre. Lige indtil Jesper (Binzer) begynder at synge. Holddakæft!” siger fredericianeren.
Fire tunge takes
Bandet indspillede sangen fire gange og valgte så at bygge videre på det allerførste take.
“De har haft nummeret liggende i skuffen i nogen tid. Det er noget tungt, langsomt, ondt shit. Faktisk lidt Black Sabbath-agtigt,” siger Søren Andersen om nummeret, der udkommer på en Syrien-støtteudgivelse under titlen “Sammen”..
Når du er en del af holdet og nu også har produceret for dem, skal du og DAD så indspille mere sammen?
“Det ved jeg ikke. De er fire legender, der selv vælger, hvad de vil. Men jeg ved, at jeg fik et meget, meget varm kram af Jesper bagefter. 'Måske kommer vi tilbage' sagde han og blinkede med øjet. Så nu må vi se,” siger Søren Andersen.
Nummeret, som DAD indspillede sammen med Søgge, er mixet af Jon “Joshua” Schumann.