Fortsæt til indhold

Tjekkere fik indblik i dansk undervisning

Arkiv
Arkiv

UDDANNELSE: For nylig var et hold gæster fra Tjekkiet på ugelangt visit på Køge Handelsskole. Besøget udgør del af det årelange samarbejde med det tjekkiske undervisningsministerium. Målet er at inspirere hinanden i læring og pædagogik.
Med projektsamarbejdet ”The Learning Teacher” er målet at kigge hinanden i kortene, når det gælder udvikling af lærerrollen og pædagogiske metoder på erhvervsskoleområdet.
Samarbejdet har involveret besøg på tjekkiske erhvervsskoler og hvert år kommer en gruppe undervisere fra erhvervsskoler i Tjekkiet til Danmark og deltager i et særligt tilrettelagt kursusforløb.
På Køge Handelsskole var det atter i år Annette Færch, som fungerede som tovholder og underviser på forløbet.
- Deltagerne er undervisere indenfor mange forskellige områder f.eks. hotel- og restaurant, skov- og jordbrug, auto, design og mode, tekniske uddannelser samt fra det pædagogiske område i universitetet i Prag, fortæller Annette Færch.
- Jeg har gennem samarbejdet opdaget, at der hersker store kulturforskelle mellem Tjekkiet og Danmark i undervisningssammenhænge, så det er altid spændende at mødes for at lære mere og blive inspireret til at gøre noget nyt i læringsrummet, fortæller Annette Færch.

Video i undervisning

- Et af de nye fænomener, vi sammen kastede os over i år, var video og videoredigering på smartphones, som vinder indpas i undervisningen, fortæller Annette Færch.
- Ud over kursusdelen, der sætter fokus på nye læringsteorier og giver inspiration til udvikling af pædagogiske metoder, byder besøget også på andre indblik i både Køge og rundt på Sjælland. Vi har netop i år haft lejlighed til at invitere vores gæster med indenfor på Rådhuset i Køge, og vi har besøgt andre uddannelsesinstitutioner i Campus Køge.
På opholdets sidste dag gik turen til Vikingeskibsmuseet i Roskilde og videre til København til Christiania, Amalienborg og Strøget.
pm