Valgresultat godkendt i Køgekredsen
Afstemning om EU-forbehold forløb godt i Køgekredsen. Dog blev fire vælgere afvist ved en fejl.
EU-VALG: Torsdagens afstemning om EU-forbeholdene forløb godt på afstemningsstederne i Køgekredsen, som består af Køge og Lejre kommuner.
Køgekredsens valgbestyrelse har fredag godkendt afstemningsresultatet, som landede på 53,7 pct. nejstemmer og 44,7 pct. ja.
I alt afgav 47.549 borgere i Køge og Lejre kommuner deres stemmer. 25.545 stemte nej og 21.260 stemte ja.
- Der har været virkelig travlt på valgstederne, så jeg vil gerne rose de mange valgtilforordnede, som knoklede igennem i går. Takket være dem forløb afstemningen godt og smidigt, så vælgerne ikke oplevede alt for lange ventetider, siger Køges borgmester Flemming Christensen.
Der har dog været en mindre fejl, hvor i alt fire vælgere blev afvist ved valgbordene, fordi de var blevet registreret som om, de allerede havde stemt, oplyser borgmesteren:
- Det er rigtig ærgerligt, at der er sket fejl, så nogle har måttet gå fra valgstederne med uforrettet sag. Det er selvfølgelig dybt beklageligt, og vi er ved at undersøge, hvordan det kunne ske. Heldigvis ændrer episoderne ikke ved selve valgresultatet. Derfor har valgbestyrelsen godkendt resultatet, og dermed er EU-afstemningen formelt overstået i Køgekredsen, siger borgmester Flemming Christensen.
pm