Juleworkshop for børn
KØGE: Køge Børnebibliotek byder indenfor til Børnenes juleworkshop med designer Sabine Lemire.
Sabine Lemire har udgivet en række hobbybøger for både børn og voksne, og alle er de meget efterspurgte på biblioteket.
– Vi har inviteret denne kreative forfatter til at komme og lave en juleworkshop for børn på Køge Børnebibliotek fredag 4. december kl. 15.00 til 17.00, fortæller børnebibliotekar Ditte Bredberg.
Her vil der blive mulighed for at lave julepynt og julegaver. Der vil være rig mulighed for at lade fantasien blomstre, idet Sabine Lemire vil medbringe sjove og lidt anderledes materialer.
- Hun ser noget dejligt åbent og inspirerende ved børns kreative tilgang: til at bygge, tegne og designe, og at det er en skøn måde for familien at være sammen på, siger Ditte Bredberg, der glæder sig til en hyggelig eftermiddag sammen med børnene og deres familier.
Workshoppen er støttet af Køge Kommunes Børne- og Ungekulturpulje.
Det er gratis at deltage og der er ingen tilmelding.
pm