Fortsæt til indhold

120 ølentusiaster trækker i arbejdstøjet

Årets julebryg 2015 skal kåres

Arkiv
Arkiv

ØLSMAGNING: Julen er for ølentusiaster årets allerbedste tid. Den tid på året hvor det bugner med mørke, sødmefyldte og alkoholtunge øl – øl der relaterer sig til den kolde mørke årstid.
Og op til jul mødes man hvert eneste år med spørgsmålet om det er vin eller øl der passer bedst til den danske julemad. Og rigtige ølentusiaster er ikke i tvivl.
Øl står langt bedre til flæskesteg, and og gås, rødkål og de sukkerbrunede kartofler. Historisk var det øl man satte på bordet juleaften – og rigtig mange kokke og madanmeldere deler samme opfattelse.
Øl står godt til den fede danske julemiddag. Det meste øl har bitterhed, og bitterheden er med til at rense munden, og står man med mad der har meget syre harmonerer øllet langt bedre end vin. Rigtig mange vine ”dør” i mødet med sukkerbrunede kartofler og det sure fra rødkålen.
Over 2 aftener i december skal 120 ølentusiaster på overarbejde og smage og dufte sig igennem 10 nøje udvalgte julebryg – danske som udenlandske. En aften hvor smagsløgene udfordres – men i sagens natur ofrer de sig gerne.
I denne tid hvor man kan vælge mellem mere end 200 forskellige danske julebryg og ca. 50 udenlandske – og hvor mange aviser og andet kårer årets julebryg, er det 120 lokale eksperter der sætter sig til bords og smager sig igennem 10 forskellige julebryg. Nu vil sådan en test altid give et forskelligt resultat, idet det ikke er de samme 10 år man tester landet rundt. Men et fingerpeg giver det dog.
Julen er derfor et oplagt tidspunkt til at gå på opdagelse i jagten på den de øl der passer bedst til den danske julemiddag.
- Danske Ølentusiaster, Køge Lokalafdeling ser frem til at vi i uge 51 kan offentliggøre vinderen at årets julebryg i Køge – men inden da opfordrer lokalafdelingen alle til selv at gå på oplevelse og smage sig igennem, siger Thomas Ensbye fra Danske Ølentusiasters Køge Lokalafdeling.
pm