Samme fremgangsmåde som andre påsatte brande
Naboer så måske serie-pyroman, før klubhus stod i lys lue
Søndag aften var den gal igen. Endnu en gang blev der sat ild til et hus i Dalum-området, og denne gang gik det ud over Dalum Hjallese Gymnastikforenings klubhus på Solbakken 23.
Fyns Politi er overbevist om, at der er tale om en påsat brand, og man arbejder med teorien, at gerningsmanden er den samme, som har sat ild til op mod syv forskellige bygninger i området den seneste tid - måske har gerningsmanden endda flere ildspåsættelser bag sig.
Grunden, til at politiet mener, der er tale om en serie-pyroman, er, at fremgangsmåden er den samme, fortæller efterforskningsleder Henrik Justesen til Lokalavisen Odense.
"Jeg kan i hvert fald sige så meget, at brandene ligner hinanden meget. Vi fokuserer på, at fremgangsmåden ser ud til at være den samme, men om det er samme gerningsmand, tør jeg ikke spå om. Men vi har en formodning om, at der er tale om samme fremgangsmåde, og det er påfaldende," siger han.
Koncentreret i Dalum
Klubhus-branden blev startet, ved at gerningsmanden stillede en rullende container hen til en dør, hvorefter han satte ild til den. Ilden bredte sig hurtigt til tagudhænget og taget, og før branden blev slukket, nåede køkkenet også at tage betydelig skade.
Klokken 11 i dag, mandag, gik de nærmere undersøgelser i gang.
"Nu skal vi have undersøgt stedet i dag, og så må vi se, om vi kan finde nogle spor rundt omkring, der kan spore os ind på gerningsmanden," siger Henrik Justesen.
Hele 16 påsatte brande har der været i Odense i år. Mange er endnu ikke opklaret, men politiet fokuserer på i alt otte brande i Dalum-området, hvor fremgangsmåden har været den samme.
"Der har været mange brande i Odense bare i år, men ude i Dalum-området har der været syv før denne, hvor fremgangsmåden har været påfaldende ens," siger efterforskningslederen.
De syv brande, der er tale om, kan du læse nærmere om ude i faktaboksen.
"Der er jo den fællesnævner, at det sker i samme område, og at det er samme slags steder. Det kan være, gerningsmanden vil være sikker på, der ikke er mennesker til stede, men det kan også være, personen har haft en form for tilknytning til stederne. Vi ved ikke, hvorfor det lige er de her steder, der bliver udvalgt, men det arbejder vi naturligvis med," fortæller Henrik Justesen.
Der er endnu ikke foretaget nogen anholdelser i sagen, men ifølge politiet har man fire-seks mistænkte i kikkerten.
Naboer så måske pyroman
Da Lokalavisen Odense mandag formiddag var ude ved klubhuset i Dalum, var brandforskerne på vej.
Et par naboer stod og betragtede skaderne på klubhuset, der i denne tid på året ofte er udlejet til diverse festarrangementer.
"Vi er et gymnastikhold, der skulle holde julefrokost her i morgen. Nu ved vi ikke helt, hvad der skal ske," fortalte en cyklist.
En af naboerne til klubhuset ventede på, at politiet skulle kigge forbi.
Han var i går vidne til flammerne, men han kunne samtidig også fortælle, at flere af beboerne i området har set en suspekt person luske rundt.
Der var ifølge naboen tale om en ældre mand. En "enspænder-type", der så ud som om han havde armen i slynge, eller at han bar rundt på noget inde under sin jakke.