Fortsæt til indhold

Golfklub runder 25 år

Arkiv
Arkiv

Jelling Golfklub kan søndag den 6. december markere 25-årsdagen for klubbens stiftelse.
Det sker med afvikling af den traditionelle Nisseturnering, efterfulgt af en uformel reception i klubhuset kl. 13, hvor alle interesserede er velkomne. Klubben venter i dagens anledning besøg af golfunions formand Jim Staffensen, som vil være med i markeringen af jubilæet.
Sæsonen igennem har forskellige arrangementer været med til at markere og festligholde 25 års jubilæet.
Således var der igennem uge 25 en række forskellige turneringer, afsluttende lørdag med Abrahamsens Pokal, den traditionsrige turnering, hvor Jelling Golfklub mindes familiens Abrahamsens støtte til klubben.
I 1995 testamenterede Jens Abrahamsen jord og bygning til Jelling Golfklub.
I 2016 vil der være stort fokus på aktiviteter for såvel nye som eksisterende medlemmer, samt at tiltrække gæstespillere udefra. Blandt andet gennemføres turneringer for seniorer, par og hold, ligesom Kommunemesterskaberne i 2016 skal afholdes i Jelling.