Fortsæt til indhold

Bondestuen ved Zoo nedbrændt

Den gamle og charmerende bygning er blevet brændt ned til grunden

Arkiv
Danni Paulsen

Meget tyder på, at Odense-pyromanen har været på spil igen natten til tirsdag.
Fredag blev der sat ild til et kirkeskur i Dyrup, og i nat var det et værtshus nær Zoo, der stod i flammer.
Det skriver Fyens.dk tirsdag morgen.
Der er tale om den charmerende beværtning 'Bondestuen' på Søndre Boulevard 85. Huset, der var et gammelt bindingsværkshus med stråtag, har ellers stået der siden 1856, men nu er det altså brændt ned til grunden.
Ifølge Fyens.dk er væggene beskadiget og det meste af taget brændt væk.
Branden er opstået i det område, hvor der har været mange brande det seneste år, og mange af dem bliver af Fyns Politi efterforsket som påsat af samme gerningsmand.
- Branden er jo kommet i et område, hvor der har været mange andre brande det seneste år. Så vi arbejder helt klart ud fra teorien om, at branden var påsat, siger vagtchef Thomas Bentsen til Fyens.dk.
Ifølge politiets teori stod samme brandstifter bag en brand i Dalum Hjallese Gymnastikforenings klubhus for ni dage siden.
Senere i dag vil politiets brandteknikere undersøge gerningsstedet.