Unge skal i NemID-skole
Forbavsende få unge læser kommunikation fra det offentlige.
Det skulle være så nemt. Men det er det åbenbart ikke.
Det er i hvert fald meget få unge over 15 år, som har aktiveret deres NemID. Dermed kan de heller ikke læse beskeder fra de offentlige myndigheder. Det skal der nu laves om på.
Hver fjerde har ikke åbnet deres digitale post de seneste seks måneder, selvom de har fået post. Det vil Odense Kommune nu gøre noget ved. En NemID-skole skal lære de unge, hvordan man gør
Børn- og Ungeforvaltningen har i samarbejde med Borgmesterforvaltningen og Aarhus Kommune lavet hjemmesiden NemIDskolen.dk. Den skal bruges til at undervise folkeskoleeleverne i NemID og digital post.
“De statistikker, vi kan trække, viser, at forbavsende få unge under 18 år har fået et NemID og aktiveret deres digitale postkasse. Det vil vi gerne gøre noget ved, siger chefkonsulent i Odense Kommune Birgitte Hjelm Paulsen i en pressemeddelelse.
Unge over15 år får automatisk tildelt en digital postkasse. Her modtager de al kommunikation fra det offentlige som for eksempel lønsedler, skattepapirer, rykkere fra biblioteket og busbøder. Desuden skal de bruge NemID og digital selvbetjening, når de på et tidspunkt skal melde flytning, søge optagelse på en ungdomsuddannelse, søge om ungdomskort til bussen eller bestille et blåt sygesikringsbevis til udlandsrejsen.
Det betyder, at eleverne ikke blot skal have et NemID, de skal også vide, hvordan de skal bruge det. Materialet til eleverne er lavet, så skolen kan vælge at bruge enten en eller fire lektioner på det.
“Folkeskolen har en opgave med at gøre de unge klar til at kunne deltage i samfundet. Nu har vi lavet et tiltag, som gør det nemt at undervise i et centralt element i vores samfund. Jeg håber, at skolerne vil synes godt om initiativet og har lyst til at bruge det”, siger rådmand ved Børn- og Ungeforvaltningen Susanne Crawley Larsen (R).
For at få eleverne til at åbne deres digitale postkasser, trækkes der 5. juni lod om 2 billetter til TINDERBOX 2016 blandt de 15-16 årige i Odense Kommune, der inden den 1. juni 2016 har tilmeldt sig konkurrencen via digital post.