Fortsæt til indhold

Byttemarked i Det Grønne Hus i Køge

Arkiv
Arkiv

KØGE: På TV kører programmet 'Fra Yt til Nyt' og inspirerer os danskere til at overveje vores forbrug af tøj, møbler og vaner med at smide ud, så snart ting skal skiftes ud.
Nu kan du selv være med til at bytte, genbruge og skifte ud i garderobe og køkkenskabe uden at smide ud.
Det Grønne Hus i Vestergade 3 i Køge afholder igen i år byttemarked, hvor du lørdag den 12. december kl. 11-14 kan komme ned og kigge, om du kan gøre nogle fund.
Her vil Det Grønne Hus lægge lokaler og borde til hvad som helst, du og vi mener, kan gøre gavn hos andre.

Byttemarkeder er in – affald er yt

- Alle har ting og tøj, de ikke længere bruger. Byttemarkeder har fundet sit indtog i både de store byer og de mindre flækker, og genbrug kommer på tv i primetime. Ved at bytte med hinanden, kan vi spare penge og ressourcer, fortælle Lotte Lund, der også gerne viser Det Grønne Hus bytte-tøj-skab frem ved samme lejlighed.
- Vi har igennem længere tid givet mulighed for at bytte bøger og tøj i husets cafe og fået henvendelser for at høre, om vi igen holder byttemarked, så denne dag kan man komme med alle mulige forskellige ting, som man tænker kan gøre gavn i et nyt hjem, tilføjer Lotte Lund.
Ryd op i gemmerne, tag tingene med på byttemarked ude i det virkelige liv.
Vær klar til at give, hvad du har og tage, hvad du kan bruge.
– Vi bytter ikke lige over, men lægger hvad man gerne vil give væk, og tager hvad man finder brugbart, oplyser Lotte Lund.
Sidste år lagde mere end 100 mennesker vejen forbi, så husets øverste etage bliver igen taget i brug, så man stadig kan få en siddeplads i cafeen.
Cafeen vil sørge for klimavenlig hygge, gløgg og julelækkerier, så trænger du til en pause i den klimavenlige og gratis shopping, kan du slå dig ned i cafeen og nyde noget varmt.
pm