Fortsæt til indhold

December begynder med Nordsjælland

SønderjyskE får besøg af Nordsjælland Håndbold lørdag

Arkiv
Mikkel Hansen

Julemåneden har indfundet sig, og dermed går håndboldligaen ind i den sidste hektiske fase før en lang EM-pause i januar.
Første december-kamp for SønderjyskE bliver opgøret mod Nordsjælland Håndbold den 5. december.
Netop Nordsjælland var SønderjyskE's modstander i sæsonens første kamp. SønderjyskE vandt udekampen 25-22.
"Det var en svær kamp, og vi var faktisk overrasket over, hvor tæt den blev. Vi kan nu se, at mange andre også har haft problemer i Nordsjælland," siger SønderjyskE-træner Morten Henriksen.
Nordsjælland har efterfølgende slået bl.a. BSV hjemme og var tæt på point mod Skjern.

Gensyn med Thrane

SønderjyskE-spillerne havde i det første opgør svært ved at styre deres tidligere holdkammerat Morten Thrane, der scorede tre mål, tilkæmpede sig et par straffekast og lagde op til flere scoringer.
Blandt nordsjællændernes øvrige profiler er playmakeren Cornelius Kragh, der også er holdets topscorer. Derudover har man den stærke venstre back Nicolai Nygaard Pedersen, der blev hentet i Aalborg op til sæsonen. Han er dog tvivlsom til SønderjyskE-kampen på grund af en skade.

Anden halvdel

Kampen er den første i anden halvdel af sæson. SønderjyskE's pointhøst indtil nu er 14 point.
Dermed er SønderjyskE faktisk et point dårligere end samme tidspunkt sidste sæson, hvor det som bekendt ikke blev til en plads i slutspillet efter kun ni point i anden halvdel.
Derfor gælder for sønderjyderne om at holde en høj pointhøst resten af sæsonen.
"Vi er inde i en god periode, hvor tingene fungerer godt for os. Derfor skal vi holde benene solidt plantet på jorden, og vi skal fortsat være ærgerrige. Hvis vi holde fast i det gode spil, så skal pointene også nok komme," siger Morten Henriksen.