Stadig godt gang i fyrværkerisalget
Sidste år var første år med kort periode at fyre i. Det kunne dog ikke mærkes på salget
fyrværkeri I 2014 kom der nye regler. Det var nu slut med at fyre af det meste af december. I stedet blev perioden, hvor det er tilladt at fyre fyrværkeri af, forkortet til seks dage.
Med start den 27. december og slut den 1. januar.
“Jeg frygtede da bestemt at den korte periode ville betyde et stort tab, men det gjorde det nu ikke. Ikke hos os i hvert fald,” siger Henning Pedersen, der er indehaver af Fyrværkerigården ved Lindved.
Det er dog stadig langt fra salg som i de glade dage før krisen satte ind i 2008.
“Dengang var der et voldsomt fald, men langsomt sælges mere og mere hvert år, så det er støt stigende og på rette vej. Men vi kommer nok aldrig tilbage til samme højder, som før krisen,” siger fyrværkeren, der den 15. december starter salget af fyrværkeri.
“Man må jo først fyre af fra den 27. december, men det afholder nu ikke folk fra at købe i god tid. Det er der heller ingen problemer i, for det skal bare opbevares korrekt. Og kan nærmere være en fordel, for det er klart, at nok har vi åbent helt frem til og med den 31. december, men jo før man køber, jo større varelager har vi,” siger han.
Nytårsknald
Og hvad skal han så selv lave nytåraften, når raketterne skal op ved midnatstid?
“Gennem mange år, omkring 15 år tror jeg, har jeg stået for fyrværkeriet ved Munkebjerg Hotel. Det er ikke den største opgave, jeg har i løbet af året, men det er af de mest hyggelige. Stemningen er altid god, for det er jo selvfølgelig en speciel aften,” siger han og fortsætter smilene.
“Det er også et hårdt sted at arbejde sådan en aften. De stejle bakker er hårde ved benene,” smiler han.
Han har været fyrværker i 25 år, så det er i mange år, han har arbejdet med fyrværkeri. Og jo, der har været tider, hvor nytåraften var lig med en arbejdsfri aften.
Sådan da.
“Jeg prøvede nogle år at lade være med at arbejde nytåraften, men jeg kunne ikke sidde stille alligevel,” siger han og smiler.