Fortsæt til indhold

Førende hospital

Arkiv
Anette Gundlach

Roskilde Sygehus er et af verdens førende hospitaler indenfor forskning og behandling af hudsygdommen HS, som rammer omkring to procent af befolkningen.
Derfor modtager sygehuset som det første i Danmark udnævnelsen Centre of Excellence, en udnævnelse, der har international karakter.
Med prisen følger et honorar, som skal gå til at undervise internationale dermatologer i den danske tilgang. Nemlig hvor det hele menneske er i fokus, og hvor der ikke kun ses på sygdommen.

Fokus på HS

Torsdag og fredag i denne uge fløj internationale dermatologer derfor til Roskilde for at lære af erfaringer fra det lokale sygehus.
Det er overlæge og professor på dermatologisk afsnit, Gregor Jemec, der står i spidsen for at udbrede sin viden med HS til de tilrejsende dermatologer.

Ukendt sygdom

I dag er gennemsnittet for at få en diagnose op til otte år, da sygdommen ikke er kendt blandt mange praktiserende læger, både i Danmark og i udlandet.
Derfor bliver mange patienter i dag sendt hjem uden diagnose og med en behandling, der ikke virker.
Uvisheden har stor påvirkning på patienternes følelsesliv og øger risikoen for depression, da HS-patienter ofte føler sig alene, forklarer Gregor Jemec, der har forsket i området i 25 år.