Fortsæt til indhold

Det'sørme, det'sandt december 19/12-24/12

Arkiv
Arkiv

Helt tæt på jul Mens de sidste gaver handles og julemiddagens sidste detaljer falder på plads, spreder julestemningen sig i Roskilde gader og stræder. ‘Iben, Viben og Sanglærkerne' synger Christmas carols lørdag 19. december kl. 11.30-13.30, herefter overtager Roskilde Garden.


Ægte gospel Det store kor, True Gospel Singers, gæster RO's Torv og får det store indkøbscenter til at swinge og gynge til tonerne af funky og moderne gospel. Det sker lørdag 19. december kl.16.


Brass'ede rødder og rensdyr Tidligere musikere fra Roskilde Garden har dannet et ti mand stort brass band. De spiller julen ind med jazz, pop, rock, klassisk og medleys søndag 20. december kl. 11-13 ved Algade 5. Søndag er også den sidste dag rensdyrene går i Roskildes gågader i år. Kl. 12-14 er det muligt at komme tæt på og ae dem.


God jul, Cirkeline Roskilde Teater inviterer for 13. gang til et festligt juleeventyr om Hanne Hastrups lille Cirkeline og hendes venner, Frederik og Ingolf. Det er juleaften og de tre venner gør klar til fest, men da de drager ud i skoven for at hente træet møder de en skurkagtig kat. Forestillingen spilles i Laboratoriet, Rabalderstræde 10 søndag 20. december kl.13 og 15.


Alletiders drillenisse Pyrus har underholdt børn i 21 år, og traditionen tro dukker han frem fra sit nissebo på RO's Torv. Han kan findes i indkøbscenteret søndag 20. december kl.15.


Musikfortælling om julerosen Lyt med på Selma Lagerlöfs legende om en røverfamilie, som er dømt fredløs og bor langt ude i skoven, men plukker en julerose julenat, som skaffer dem et fredlysningsbrev. Musikfortællingen finder sted i Himmelev Kirke søndag 20. december kl. 16.30.


Julekoncert med Caroline Henderson Gimle og Roskilde Domkirke præsenterer Danmarks jazzdiva nummer ét til hele to koncerter med mange julesange på repertoiret. De finder sted i Domkirken tirsdag 22. december kl.17 og 20. Billetter og program via www.gimle.dk


Slut med et julebrag Er der sovs på skjorten og bobler i blodet, så er der fest på Gimle, når gaveregnen stilner af. Torsdag 24. december kl.23.59 slås dørene op til årets julefest. Billetter via www.gimle.dk giver adgang til separat kø.


Juleaften i stalden Ryegaard og Trudsholm Godser lægger stald til to gudstjenester juleaftensdag i samarbejde med Rye Kirke. Præst Birgit Svendsen holder julegudstjeneste torsdag 24. december kl. 14.30 og kl. 16 ledsaget af organist Nina Frederiksen og Lars Frederiksen på tværfløjte. Adressen er Munkholmvej 375 i Kirke Såby.


Juletræsfest i Jyllinge For dem, der ikke har fået nok af juledage, holder Jyllinge Præstegård juletræsfest med andagt, æbleskiver og dansen om træet. Mandag 28. december kl. 14 er der julemand og godteposer, sang og hygge. Tilmelding senest 20. december på www.jyllingesogn.dk eller til kirkekontoret.