Fortsæt til indhold

Krig, digtere, havn, fattige og fed tjald

Vejlebogen 2015 kommer vidt omkring

Arkiv
Jørgen Flindt

Der var nye tider på vej over hele verden, og der sidst i 1960'erne var de nye tider også kommet til Vejle.
Blomsterbørn var måske ikke at se overalt i gadebilledet, men de var der, og ungdommen tog gerne et hvæs af piben med tobak. Både den almindelig og noget mere sjovere tobak.
Flippernes Vejle. Det sætter musikbibliotekar Jørgen Gram Christensen fokus på i sit afsnit i Vejlebogen 2015.
Han tager os med tilbage til et Vejle med afghanerpelse og røgelsespinde.
Vanen tro har en række lokale skribenter sat ord på fortidens Vejle, og man kommer vanen tro bredt omkring.
Forfatter Ulrik Gräs sætter fokus på Digternes Vejle. Vigand rasmussen sætter fokus på tyggegummiens første periode.
Men historierne bringer læserne rundt til mange andre kroge af det, som skaber en by og et område. Kirkeskibe eksempelvis, og man kommer også forbi Fattiggården på Gl. Havn, hvor man skulle leve i fred og kærlighed til hverandre og i øvrigt stå op klokken seks og arbejde for føde og logi frem til klokken 21 om vinteren. En time længere om sommeren.

Slelde, London og Paris Man kommer også for folkeoplysning, Vejle Havns første tid samt Slelde.

Den lille by Slelde var engang lige så betydningsfuld som London og Paris.
Ok, det var et citat en enkelt mand stod bag, og om borger i de store millionbyer er enige er tvivlsomt, men manden bag ordene havde sine grunde, som griber fat i 1800-tallets krige.
Og så kommer man, endnu engang vanen tro, også på tur tilbage til et år, der er gået. Oktoberfest, togbro, mindehøjtidelighed, kongelig besøg, amerikansk fodbold og Vejle Havn, for nu bare at nævne nogle stykker.
Vejlebogen 2015 er på 124 sider, og den er udgivet af By-historisk Selskab for Vejle, og den kan købes hos byens boghandlere og hos Vejle Stadsarkiv.