Fortsæt til indhold

Grus i landsbylivet

Tjæreby-borgere trætte af nøl - bød ind til møde om tung trafik

Arkiv
Anette Gundlach

Borgerne i Tjæreby er trætte af at vente på, at de omkring 300 lastbiler, der dagligt kører gennem den lille landsby, bliver ført udenom. De frygter fpr deres børn, der børn hver dag er i fare, når de cykler frem og tilbage mellem hjem, skole og fritidsaktiviteter på de smalle og snoede veje. Her har de ingen chance har for at trække ud til siden. Der er ikke plads til de bløde trafikanter på vejene og opstår jævnligt rigtig farlige situationer. Beboerne har ventet på en lovet vej udenom byen i seks år, og nu vil de ikke vente mere.

Samlet til borgermøde

Derfor havde de indbudt til borgermøde torsdag om den tunge trafik. Her dukkede alle samarbejdspartnerne op. 50 beboere, borgmester Joy Mogensen, det meste af Plan- og teknikudvalget, direktør i lufthavnen og områdedirektør i NCC, Søren Evald. Han graver grus i området og står derfor for en masse af de lastbiler, der dagligt kører gennem Tjæreby. - Vores mål er at få alle parter til at se hinanden i øjnene og tale med hinanden for at finde en løsning, fortæller en af initiativtagerne til mødet Hans Peter Nielsen.

God stemning og dialog

Han oplevede en god stemning på mødet. - Politikerne startede godt nok med at sige, at de bare ville sidde og lytte, men det endte heldigvis med, at de deltog i den gode dialog, siger Hans Peter Nielsen. Både lufthavn og politikere fik mange aha-oplevelser ved mødet. - De havde ikke rigtigt forstået, hvor alvorlig og farlig den megen trafik gennem vores by er, siger Hans Peter Nielsen og fortsætter: - De virkede alle meget overraskede over de store gener, vi oplever. Han fik også selv en aha-oplevelse, da han fandt ud af, at lufthavnen faktisk er samarbejdsvillig og gerne vil have ledt trafikken henover lufthavnsområdet. - De nævnte, at de selvfølgelig havde nogle krav, men at de slet ikke var ultimative. Hans Peter Nielsen håber nu på, at politikerne har fået øjnene op for, at der skal sættes flere penge af i kommunens budget, så vejen bliver bygget hurtigt. - Vores mål med mødet var, at få parterne til at tale sammen, så de finder en ordentlig løsning, så vil vi ikke skal vente seks år igen, for trafikken bliver hele tiden mere og mere tæt, siger Hans Peter Nielsen.