Sygehus-fejl sender raske i behandling
Et betragteligt antal syd- og sønderjyder kan fejlagtigt havde fået diagnosen “Osteoporose” på sygehuset i Tønder
Hvis du har været til en såkaldt DXA scanning på Medicinsk Dagshospital i Tønder i perioden mellem oktober 2013 og marts i år, og har du fået diagnosen 'knogleskørhed - eller Osteoporose, som sygdommen korrekt hedder, ja så kan det være at du er rask. Også selv om du for længst er blevet sat i behandling.
Det kan man læse i et brev, som er på vej til 3.300 patienter - fortrinsvis syd- og sønderjyder. I brevet bliver patienterne indkaldt til en ny tur i DXA scanneren.
Årsagen til dette skal findes i den såkaldte kalibrering af udstyret på afdelingen. En fejl i kalibreringen har fået scanneren til at vise for lave tal for den såkaldte “T-score”. Og det betyder at raske patienter er blevet sat i helt unødvendig behandling, ligesom det naturligvis har givet frygt og bekymringer hos patienterne.
Beklager dybt
“Det har desværre vist sig, at der i periode var en usikkerhed i kalibreringen af DXA-scanneren, så de målte resultater af undersøgelserne har været for lave. Det betyder, at nogle raske patienter kan være startet unødig behandling. Det beklager vi dybt,” siger centerchef Eva Nielsen. Hun understreger:
“Det omvendte har heldigvis ikke været tilfældet.”
Medicinsk Daghospital har siden gennemgået alle scanninger, foretaget i den nævnte periode og er nu i gang med at finde de berørte patienter, så de, hvor den rettede scanning har konsekvens, vil blive kontaktet.
“Det kan dreje sig om op til 600 personer, hvoraf en del dog af andre årsager allerede har været til fornyet undersøgelse,” siger Eva Nielsen, som samtidig kan berolige de patienter, der er kommet i unødvendig behandling:
“Den medicinske behandling, som typisk består i en tablet en dag om ugen, er ikke farlig, men kan alene udløse bivirkninger som kvalme, ubehag og lignende, lige som den stråling, patienter udsættes for ved en DXA-scanning er mindre end den, man får som passager på et fly fra København til Dubai eller USA,” siger hun:
“For at sikre den bedst mulige information og tryghed, har Sygehus Sønderjylland valgt at skrive ud til samtlige patienter med information om, hvad der er sket, hvor man henvender sig med spørgsmål og hvis man ønsker at klage over gener i forbindelse med en behandling, der siden har vist sig unødvendig,” slutter Eva Nielsen.