Fortsæt til indhold

Julelukkede virksomheder frister de kriminelle

Indbrudstyve ser lige nu frem til julens mange helligdage, som er højsæson for indbrudstyveri – også i virksomheder

Arkiv
Arkiv

I jule- og nytårsdagene står mange arbejdspladser gabende tomme uden opsyn i en længere periode. Derfor opfordrer Syd- og Sønderjyllands politi til, at alle virksomheder og institutioner giver indbrudssikringen en ekstra tjek inden juleferien.

En alarm er ikke nok

"Det handler ikke bare om at huske at sætte tyverialarmen til. Indbrudsalarmen kan måske afskrække enkelte indbrudstyve, men den holder ikke de professionelle indbrudstyve ude. En alarm kan blot fortælle, at det, vi frygtede, nu er sket. Inden vagtmanden dukker op, kan både tyv og værdifulde ting være væk," siger Christian Østergård fra Syd- og Sønderjyllands Politis Kriminalpræventive Sekretariat.

De gode råd

"Derfor anbefaler vi, at virksomheder også sætter fokus på basal sikring, sund fornuft og omtanke sat i system," siger han.
Se på virksomheden med en indbrudstyvs øjne. Hvor er de svage punkter? Og gør så noget ved dem allerede nu, så det er så bøvlet som muligt for en tyv at bryde ind.
Tyvens fjender er støj, synlighed og tid. Sørg for at gøre tyvens arbejde, så besværligt som muligt med bl.a. gode låse og effektive vinduessikringer. Frist ikke svage sjæle, siger man. Derfor skal man undgå at lade bærbare pc'er og andre let omsættelige varer stå frit fremme lige inden for vinduet. Der sker desværre smuttere op til jul, og det ved indbrudstyven. Tjek derfor lige alt en ekstra gang eller to, inden virksomheden lukker helt ned før de mange helligdage! Ryd og op lås materiel og værktøj forsvarligt inde inden, der går jul i hele virksomheden!

Undgå tyveri fra varebilen

Man slipper for mange bekymringer og store ekstraudgifter, når man sikrer firmabilerne effektivt mod tyveri:
1 Husk at låse varebilen, når den forlades
2) Undgå at lade værdifuldt udstyr, værktøj og genstande ligge i bilen. Så undgås, at tyven bliver fristet til f.eks., at slå ruderne ind og tage dine ting
3) Tænk over, hvordan firmabilen parkeres. Man kan f.eks. parkere firmabilen med bagklappen op mod en mur, så tyven ikke kan komme ind.

Brandsikring af containere

Det er vigtigt at holde containerne aflåste specielt i dagene omkring nytår, så ingen ved et uheld eller med vilje sætter ild til indholdet.
Politiet anbefaler derfor, at boligforeninger, virksomheder, skoler og andre, som har affaldscontainere stående, følger Dansk Brand- og Sikringsteknisk Instituts vejledning nr. 29, som blandt andet siger, at affaldscontainere skal placeres mindst:
5 meter fra bygninger med brandbar beklædning
5 meter fra vinduer og åbninger
2,5 meter fra skel
10 meter fra brandbart oplag (papir, pap, træ, væsker, F-gas etc.)
Derudover må affaldscontainere ikke placeres under halvtag, overdækkede arealer eller tagudhæng og lignende uanset afstandsbestemmelser og størrelse. På arbejdspladserne er det en god idé at få containerne tømt inden helligdagene. Og så bør de naturligvis låses.
Så vær som virksomheds-ejer med til at sikre at både man selv og andre kommer godt og sikkert ind i det nye år med virksomheden og alle ejendele i god behold!