Spillede skak på Langhøjskolen
476 elever var på plads ved de skakternede borde, da Skolernes Skakdag løb af stablen på Langhøjskolen i formiddag.
Under mottoet ”det skal være sjovt at blive klogere” deltog et rekordstort antal elever i dag til hjernegymnastikkens svar på Skolernes Motionsdag, I alt 25.000 elever deltog landet over.
Undervisningsminister Christine Antorini åbnede dagen på Langhøjskolen.Skolernes Skakdag er for første gang en landsdækkende begivenhed og slår i år tidligere rekorder med 189 deltagende skoler. Eleverne skulle blandt andet dyste i aktionsskak, der kombinerer hjerne og bevægelse og udfordre evnen til at tænke fremad.
Alle skoler, der deltog på dagen, får adgang til årets landsfinale i Skolernes Skakdag fredag den 21. marts i Billund. Her kan man blandt andet dyste om titlen som ”Årets Skak-skole 2014”.