Fortsæt til indhold

Hurtig indsats mod PCB på Hastrupskolen

Indeklimaet på Hastrupskolen har spor af PCB. Dampene stammer fra gamle lamper, som fjernes. Børn og voksne kan fortsat bruge skolen.

Arkiv
Arkiv

KØGE: Der er fundet spor af PCB-dampe på Hastrupskolen i Køge. PCB-dampene stammer fra nogle gamle lamper med lysstofrør, oplyser Køge Kommune.
- Det er ikke farligt at opholde sig på Hastrupskolen, men når vi finder spor af PCB, så er det afgørende for os, at der bliver handlet hurtigt, og vi vil hellere gøre for meget end for lidt, siger formanden for Køge Kommunes Ejendoms- og Driftsudvalg, Søren D. Brask.
Lamperne bliver skiftet ud, og samtidig begynder Teknologisk Institut i dag, onsdag, at tage nye prøver på samtlige lokaler på Hastrupskolen og undersøge dem for PCB. Et enkelt lokale er lukket ned for at være på den sikre side.
Al undervisning foregår som normalt på Hastrupskolen, mens de nye undersøgelser foregår.
PCB-dampe stammer typisk fra gammel fugemasse, men på Hastrupskolen kan de også stamme fra gulvene, hvis en af lamperne har været i stykker og er lækket.
”En rigtig beslutning”
Køge Kommune er i gang med at undersøge samtlige kommunale bygninger, hvor der er risiko for PCB-dampe, og det er som led i denne undersøgelse, der blev fundet PCB på Hastrupskolen.
På Hastrupskolen er der blevet målt op til 1971 nanogram PCB pr kubikmeter luft. Det er først ved koncentrationer på mere end 3000 nanogram PCB pr. kubikmeter luft, at Sundhedsstyrelsen vurderer, at ophold ved over tid kan være sundhedsskadeligt.
De øvrige dagtilbud og skoler, som indgår i undersøgelsen, har fået målt PCB- koncentrationer på under 300 nanogram PCB pr. kubikmeter.
- PCB kan hverken ses eller lugtes, så vi er lettede over, at vi har opdaget PCB-dampene på Hastrupskolen. Det bekræfter os i, at det var en rigtig beslutning at lave en grundig PCB-undersøgelse af kommunens bygninger, så vi kan tage problemerne i opløbet, siger Søren D. Brask.
Køge Kommune forventer svar på de nye undersøgelser på Hastrupskolen i løbet af 4-6 uger, og skolen vil straks herefter orientere alle hjem om resultaterne og om, hvilke forholdsregler, der bliver taget.
pm