Nyt udvalg skal gøre Greve tryggere
I går, mandag, dannede byrådet i Greve et nyt udvalg: Trygheds- og Integrationsudvalget. Udvalget skal både forebygge kriminalitet og gribe ind over for de kriminelle.
TRYGHED: I Greve skal det være tryggere at være lovlydig borger og sværere at være kriminel. Derfor dannede byrådet i går aftes et nyt udvalg: Trygheds- og Integrationsudvalget.
Borgmester Pernille Beckmann understreger, at udvalget skal hurtigt i gang med arbejdet.
- Vi har netop haft en episode på Café Tasty, hvor der blev affyret fire skud i weekenden. Den slags gør borgerne utrygge, og derfor skal vi i kommunen gøre en ekstra indsats for at stoppe de kriminelle, siger hun.
Udvalget skal både sørge for at forebygge kriminalitet og sanktionere - for eksempel med forældrepålæg.
- Især når det drejer sig om skolebørn, vil vi gøre alt, hvad vi kan for at stoppe dem og sikre trygheden i Greve Kommune. Ingen skal være i tvivl om, at det er fuldstændig uacceptabelt, at unge bruger skydevåben, siger Pernille Beckmann.
Nu vil hun sammen med Trygheds- og Integrationsudvalget gå i dialog med relevante samarbejdspartnere for at få input til nye løsninger.
Trygheds og Integrationsudvalget afløser det tidligere udvalg til udvikling i Greve Nord, det såkaldt UG-udvalg.
Formand bliver Gert Poul Christensen, Dansk Folkeparti og de øvrige medlemmer er Latifa Ljørring, Morten Dahlin, John T Olsen og Brian Hemmingsen.
pm