Tricktyveri i Rema 1000 i Ølby Center
TYVERI: En 68-årig kvinde fra Lille Skensved anmeldte lørdag eftermiddag kl. 15.39, at hun havde fået sin pung under indkøb i Rema 1000 i Ølby Center i Køge ca. 1 time tidligere.
Hun havde hængt sin taske, hvori hendes pung lå, på indkøbsvognen, da en anden kvinde stødte ind i den 68-årige et par gange.
Under den efterfølgende korte samtale mellem de to lykkedes det tilsyneladende for en anden kvinde at stjæle pungen op ad tasken.
Den 68-årige opdagede intet og opdagede først tyveriet, da hun skulle betale for sine varer.
De to kvinder, som mistænkes for tyveriet, blev beskrevet som A: østeuropæisk af udseende, ca. 40 år, ca. 165 cm høj, spinkel af bygning, sort mellemlangt hår, intet om beklædningen.
Person B beskrives som østeuropæisk af udseende, kraftig af bygning, sort krøllet hår, intet om beklædning.
Politiet kørte til området for at lede efter A og B, men fandt dem ikke. Senere på eftermiddagen var den 68-åriges pung fundet efterladt uden for supermarkedet med alle tingene i.
Lokalpolitiet i Køge hører gerne fra personer, der har bemærket de to kvinder i Ølbycentret lørdag eftermiddag. Kontakt politiet på tlf. 114.
pm