Fortsæt til indhold

SønderjyskE magtede ikke at true FCK

Læs Tipsbladets vurdering af Superliga kampen i Parken søndag eftermiddag

Arkiv
Af Tipsbladet.dk

Hvis man før Superliga-sæsonen gik i gang havde sagt, at der den 5. april ville blive spillet en sand guldkamp, havde så godt som alle formentlig antaget, at FC København ville være repræsenteret som det ene af holdene.
Det var de som bekendt ikke i går eftermiddags. I stedet var løverne i aktion søndag eftermiddag hjemme i Parken, hvor bundproppen SønderjyskE var på besøg.
Det er ikke mange runder siden, at SønderjyskE drillede FCK og tog point fra storklubben hjemme i Haderslev, men denne søndag var der ikke den mindste slinger i valsen fra FCK's side. Ståle Solbakkens tropper vandt en overbevisende 2-0-sejr.

Hjemmeholdet fik hurtigt flyttet alt spillet ned på SønderjyskE's banehalvdel, og efter 20 minutter gav det bonus.
Christoffer Remmer var atter foretrukket frem for Lars Jacobsen som højre back, og han lagde et perfekt indlæg ind i panden på Daniel Braaten, der headede FC København foran 1-0.
Efter 33 minutter blafrede netmaskerne igen bag Marin Skender, og tilskuerne kunne næsten ikke tro deres egne øjne, da de så, hvem der ekspederede bolden det sidste stykke ind over målstregen. Det gjorde såmænd umuligussen over dem alle i denne sæson – Christian Bolanos. Costaricaneren modtog en smule tilfældigt bolden på kanten af feltet, tog et træk og gjorde det stensikkert til 2-0.

En stor forløsning for den VM-aktuelle sydamerikaner, der har oplevet et enormt formdyk i FCK det seneste års tid.
Scoringen til 2-0 fik desværre den indvirkning på kampen, som man kunne have frygtet. FC København virkede tilfredse og fortsatte ikke i samme tempo, mens SønderjyskE ganske enkelt ikke var i stand til at byde mestrene op til dans.
Derfor var den sidste time for det meste en kedelig affære – skulle der være scoret flere mål, var det dog hjemmeholdet, der bød sig mest til.
Det gjorde der imidlertid ikke, og dermed blev FC Københavns sejr på 2-0. Resultatet betyder, at løverne stadig kan skimte AaB og FC Midtjylland, mens SønderjyskE skal til at vinde nogle fodboldkampe, hvis drømmen om endnu en sæson i Superligaen skal forblive realistisk.