Lokal borger ledte politiet på vej
KØGE: Tirsdag aften kl. 21.30 modtog politiet via alarm 112 melding om et netop overstået røveri mod en privat person på Kogleaksvej i Køge.
Tre røvere var flygtet fra stedet i en personbil, der fra Kogleaksvej kørte ad Søsvinget. Politiet kørte til området med flere patruljer og fik kontakt med offeret – en 54-årig mand fra Køge – der oplyste, at han på sin bopæl var blevet kontaktet af tre udenlandske, unge mænd. De truede offeret med en pistol og en kniv, og han udleverede en mobiltelefon og en pung med et kreditkort og nogle få kontanter i. Herefter flygtede røverne fra stedet i en lys personbil.
- Under politiets arbejde i området rettede en lokal og meget opmærksom borger henvendelse og meddelte, at en lys personbil kort før røveriet var observeret kørende langsomt rundt i området. Da bilen blev parkeret, og nogle udenlandske mænd forlod den kortvarigt, noterede vidnet sig bilens farve, mærke og registreringsnummer. Politiet satte bilen i forbindelse med røveriet, og med baggrund i disse oplysninger kunne politiet omkring midnat anholde to mistænkte mænd på 19 og 22 år fra Hvidovre på deres bopæle, oplyser Martin Bjerregaard fra Midt- og Vestsjællands Politi.
Ved ransagning af bilen, som politiet fandt i nærheden af de anholdtes bopæle, fandt politiet en pistol og en kniv. Disse effekter undersøges nu nærmere, om de var blevet brugt til at true den 54-årige med under røveriet.
De anholdte er blevet sigtet og afhørt i anledning af røveriet, og politiet forsøger nu at få identificeret den tredje gerningsmand.
De to anholdte vil blive fremstillet i et grundlovsforhør ved retten i Roskilde med krav fra anklagemyndigheden om varetægtsfængsling.
pm