Kineserne hørte om solceller og robotter
En delegation af kinesere fra Fudan University i Shanghai var forleden på besøg på Hvidovre Hospital for at lære mere om dansk hospitalsdrift.
Seks repræsentanter besøgte Hvidovre Hospital for at lære... solceller og transport-robotter!
Delegationen blev præsenteret for fire aktuelle projekter på Hvidovre Hospital: Opførelsen af et af Danmarks største solcelle-anlæg, et pilotprojekt med intelligent solafskærmning, et forskningsprojekt om robot-logistik og et ny indviet senge- og madrasvaske-anlæg – og det var noget, som gjorde indtryk på gæsterne.
- Vi er meget nysgerrige på, hvordan man på danske hospitaler arbejder med bæredygtighed og innovation og også på den stærke fokus på patienternes vilkår - man kommer jo oven i købet ganske gratis på hospitalet, siger John Fang, som er Vice Principal og Secretary General på Institute of Fudan Hospital Support Service and Management.