Madkælderen, livemusik og tøj
Den 14. og 15. juni er der igen basar på Koldinghus
Den 14. og 15. juni slår Koldinghus for 5. gang porten op til slotsbasar, der plejer at blive besøgt af over 5000 gæster. Som noget helt nyt er Madkælderen rykket op i Slotsgården hvor de vil skabe et gastronomisk oplevelsesrum med god dansk sommermad, øl fra Svaneke Bryghus, økologiske fødevareprodukter fra Samsø og mm.
I slotsgården kan gæsterne også opleve live musik fra scenen med lokale kor og levende formidling af slottets faste guider, som laver små historiske guidetalks med finurlige facts og sjove fortællinger fra det 800 år gamle kongeslot.
Årets basar vil blive større end de foregående år, da der ingen særudstillinger er i den weekend i juni, hvor basaren afholdes. Dette giver museet mulighed for at benytte alle slottets store sale til basaren, hvor der i år vil blive skabt særlige afdelinger for fx kunsthåndværk og vintage. Derudover kan man købe designertøj, sko, smykker, fødevarer og meget mere og spare op til 80 %.
Slotsbasaren arrangeres af Koldinghus i samarbejde med Madkælderen og Dorthe Johannsen fra ShoppingBAZAR, der arrangerer store livstilsmesser i hele Syddanmark.
Billetpris: 50 kr.