Ni ud af ti er meget tilfredse med biblioteket
En uvildig undersøgelse blandt bibliotekets brugere viser, at 96 % alt i alt er meget tilfredse med kommenens mest benyttede kulturinstitution. Det er tredje gang på kun fire år, at Esbjerg Kommunes Biblioteker får det meget fine skudsmål af brugerne, som på trods af de senere års besparelser stadig vurderer, at bibliotekerne følger med tiden og tilpasser sig de ændrede behov. Bibliotekernes samfundsmæssige værdi vurderes af brugerne også til at være helt i top.
"Bibliotekerne har været igennem mange forandringer de senere år. De fleste brugere er glade for den stærkt udvidede åbningstid, selvom den er ubemandet. Men automater og andre IT-værktøjer gør bibliotekernes hylder tilgængelige for alle på alle ugens dage, tidligt og silde," siger formanden for bibliotekernes bestyrelse, Lars H. Andersen.
Bibliotekschef Annette Brøchner Lindgaard glæder sig over resultatet af undersøgelsen, som hun i høj grad tilskriver bibliotekets evne til at favne de digitale muligheder:
"Der er sket en ændring, så vi dag låner færre bøger ud, men til gengæld vejleder og underviser borgerne i digital informationssøgning og selvbetjent borgerservice. Vi fokuserer også meget indhold og på anvendelsen af digitale medier. Derfor hjælper vi hver dag borgerne i gang med både e-bogslæsere og streaming af musik og film fra bibliotekets baser. Man kan sige, at indholdet lidt er det samme som tidligere. Det er bare værktøjerne, der er forandrede."
Personalets service og professionalisme scorer også højt i den nye undersøgelse, som i øvrigt cementerer bibliotekets store betydning for uddannelsessøgende og børnefamilier. Til gengæld mener brugerne, at der fortsat er plads til forbedringer, når det kommer til formidling af viden og oplevelser, inspiration, indretning, borgeroplysning og brugerinvolvering.
"Det er områder, som vi skal have kigget på, selvom der i dag er færre medarbejdere på bibliotekerne end tidligere. På trods af nedskæringer er det lykkedes personalet at opretholde serviceniveauet med de nye redskaber de har til rådighed. Det giver mig troen på, at det også vil lykkes at forbedre de dele af undersøgelsen, hvor vi scorer knap så højt," siger Lars H. Andersen.