Fortsæt til indhold

Flot sæson for Ejby IF Fodbold

Arkiv
Arkiv

FODBOLD: Ejby IF Fodbold har spillet en flot sæson, klubbens første i serie 1 i mange år. Samtidig har klubben haft fokus på en målrettet udvikling og fastholdelse af klubbens unge spillere.
Målsætninger som Ejby IF Fodbold i den grad er lykkedes med.
1. holdet klarede forholdsvis tidligt i forårssæson at komme væk fra nedrykningspladserne i serie 1 og spiller derfor i Serie 1 igen efter sommerferien.
2. holdet rykker med en førsteplads i rækken op i Serie 3, og efter ferien stiller Ejby IF Fodbold endda igen også med et hold i både Serie 5 og Serie 6.
Godt gået af en klub som Ejby IF Fodbold og byens størrelse taget i betragtning også.

Træner Ole Pedersen siger tak - og ny træner er på vej

Efter flere gode år i klubben siger 1. holdstræner Ole Pedersen dog tak for denne gang og søger nye udfordringer.
Han giver stafetten videre til en ny træner som vil opleve en klub med styr på tingene og som vil udvikle sig.
- Jeg vil gerne sige tak for tre super gode år med bl.a. oprykning og klubbens forbliven i Serie 1 nu her. Vi har udviklet en masse på klubbens unge mennesker, og holdet har hele tiden lagt flere lag på, siger Ole Pedersen til Lørdags-Avisen.
- Jeg synes altid man kan komme mere til træning, men afbud af og til er desværre en del af serie-fodbolden. Set-upet i Ejby IF Fodbold er dog klart bedre end mange andre steder, og klubben udvikler sig hele tiden, men nu vil jeg gerne prøve noget andet. Det kan være elite ungdom eller Sjællandsserien eller højere for den sags skyld, fortsætter Ole Pedersen.
- Jeg vil gerne sige tak til alle omkring seniorafdelingen. Alle spillerne som har gjort en kæmpe indsats, til dem som kridter banerne, holdlederne, de frivillige og resten af trænerteamet.
- Naturligvis også tak til sportschef Jan B. Larsen. Vores samarbejde har bare vokset fra dag et af og til nu. Han laver et kæmpe stykke arbejde uden for banen og er klar til at få trænerens gode idéer ført ud. F.eks. den fantastiske træningslejr til Tyrkiet som står som noget af det bedste vi har oplevet.
- Jeg håber mange vil komme på Sydbank Park på lørdag kl. 15.00 når vi spiller sæsonens sidste hjemmekamp mod Holmegaard GB. Det vil være en dejlig måde at slutte min fantastiske tid i Ejby på, og så selvfølgelig hente en sejr også, slutter Ole Pedersen.
pm