Fortsæt til indhold

Køge kommune går på Facebook

Arkiv
Arkiv

KØGE: Snart kan du møde Køge Kommune på Facebook og LinkedIn. Byrådet har nemlig givet grønt lys for, at kommunen får en profil på en række sociale medier.
De sociale medier skal fungere som en nem genvej mellem borgerne og Køge Kommune, fortæller borgmester Flemming Christensen:
Køge Kommunes skal være der, hvor borgerne er. Derfor er det oplagt at bruge Facebook og andre sociale medier til at nå lidt længere ud med informationer til borgere, foreninger og virksomheder – og generelt styrke dialogen mellem kommune og omverden, siger han.
Flere af Køge Kommunes institutioner, bl.a. Køge Bibliotekerne og Køge Erhvervsservice er allerede aktive på sociale medier.
Det er planen, at Køge Kommune får en profil på LinkedIn fra 1. august og på Facebook fra 1. september. På sigt skal Køge Kommune også have profiler på Instagram og Twitter.
pm