Randers får midler til kulturby 2017 projekter
Kulturby 2017 sekretariatet har netop meddelt, at der er uddelt i alt ni millioner kroner til kulturby 2017 projekter i første ansøgningsrunde. Ud af dem er 600.000 kr. gået til projekter med afsæt i Randers, og der er tildelt ca. 2,2 mio. kroner til proj
”Jeg er rigtig glad for, at vi har så gode kulturby-projekter, at de har fået midler fra Kulturby 2017. Rigtig mange projekter har søgt, og nu har fondsbestyrelsen blåstemplet en række af vores projekter. Det er for mig et udtryk for, at vi har meget dygtige kulturinstitutioner,” siger Mogens Nyholm, formand for kultur- og fritidsudvalget i Randers Kommune.
Blandt de projekter, som har fået tildelt Kulturby 2017 midler, er ”De syv Dødssynder”. Her er Randers Kunstmuseum tovholder på vegne af en række kunstmuseer i Region Midtjylland og har fået 150.000 kr. til projektudvikling. De syv dødssynder består af en udstillingsrække, hvor temaet er de syv dødssynder, ligesom der vil være workshops, aktiviteter og events med det formål at nytænke, hvad en dødssynd er i det 21. århundrede.
Teater
Også Randers EgnsTeater har fået midler til en børnekulturfestival. Der er givet 100.000 kr. til udvikling af en flerårig satsning inden for børnekultur, hvor børn i folkeskolerne møder professionelle kunstnere i et samarbejde, der skal føre til produktion af kunstneriske værker inden for en række forskellige genrer som teater, musik, dans osv. Målet med festivalen er at bygge bro mellem børn, kulturinstitutioner og folkeskoler. Børnekulturfestivalen vil blive projektledet fra Randers EgnsTeater og inddrager flere andre kommuner.
Ung i Kulturby
Også streetkulturen får del i Kulturby 2017 midler med en bevilling på 125.000 kr. i 2014. Randers deltager i streetkulturprojektet ”StreetCulture Klynge”. Sammen med kommuner i hele Region Midtjylland vil Randers Kommune sikre en meget varieret udvikling af gadeidrætsfaciliteter og –events over hele regionen. Brugere af streetkultur bevæger sig gerne langt for at bruge en facilitet/event og med en varieret udvikling, får brugerne højere kvalitet. Det kræver koordinering og godt samarbejde mellem kommunerne. Nøglen i projektet er at ”spille hinanden gode” og dermed skabe de bedste vilkår for gadeidræt som livsstil og ungdomskultur.
Ud af et samlet budget på 500 millioner kroner har Randers Kommune bevilget i alt 6,5 millioner til Kulturby 2017. Det svarer til 1,3 procent. I første ansøgningsrunde har Randers Kommune modtaget 6,5 procent af den samlede pulje på ni millioner kroner. Randers Kommune har også fået en klar tilkendegivelse fra ledelsen i Kulturhovedstaden om, at det er midler til igangsætning, der er givet nu, og at projekterne bliver sikret en økonomisk opfølgning, når de er i gang og har vist, at de er fuldt levedygtige.
”Vi ligger derfor rigtig godt i forhold til bevilling af penge, og der kommer jo flere ansøgningsrunder, hvor jeg forventer, at vi får midler til yderligere projekter. Det hænger utvivlsomt sammen med, at vi har meget kunst og kultur at byde på her i Randers, og derfor også har kompetente folk, der får mange gode og spændende ideer,” siger Mogens Nyholm.