Fortsæt til indhold

De allerbedste kommer til Kolding og kører mountainbike

Når der den kommende weekend, den 30. og 31. august, bliver afholdt Nordiske Mesterskaber i mountainbike i Marielundskoven i Kolding, bliver det med nogle af verdens bedste ryttere til start

Arkiv
Arkiv

Der vil være mulighed for at opleve de allerbedste ryttere fra blandt andet Norge, Sverige, Finland, England, Tyskland, Schweiz og selvfølgelig Danmark.
MTBKolding arrangerer det store løb, som udover at være det Nordiske Mesterskaber for både børn og voksne, også er 4. afdeling af den dansk-nordiske cup-serie, SRAMLigaen. En UCI-løbsserie der med 5 afdelinger betyder, at danske såvel som udenlandske ryttere, kan sikre sig point til verdensranglisten og dermed kvalifikationen til OL (UCI, den Internationale Cykelunion, red.).
Mountainbikeklubben har knoklet det seneste halve år for at anlægge et helt nyt mountainbikespor, et spor som er lavet i Marielundskoven i samarbejde med Kolding Kommune og Trailbuilders Kolding, og som alle kan benytte kvit og frit - også efter løbsweekenden.
Lørdag er der ligaløb og uofficielt Nordisk Mesterskab for børn og unge, og søndag er det eliten, med både mænd og kvinder, der kører.
Begge dage er der løbsstart klokken 10, og der er start og mål ved Kolding Gymnasium.
Alle interesserede er meget velkomne til at komme i skoven denne weekend som tilskuer. Der vil i målområdet være musik, hoppeborg og muligheder for at købe mad og drikke. I skoven vil der være fem hot spots, hvor man ligeledes kan købe forfriskninger. Man kan læse meget mere om løbet på www.sramliga.dk