Fortsæt til indhold

Aabenraas revydronning vinder talentpris

Arkiv
Arkiv

Lone Kühler fra Aabenraa Revyen vinder RevyDanmarks Talentpris
For 5. gang blev der i den forgangne weekend afholdt Dansk Revyfestival i Juelsminde.
I alt deltog 31 revyer med i alt 60 numre, som blev fremført i 2 semifinaler. Aabenraa Revyen deltog med 3 numre, hvoraf det ene blev udvalgt til finalen.
Amatørrevy-festivalen har hver gang haft professionelle revyfolk i dommerpanelet, og hver gang er det lykkedes amatørerne at få megen ros fra de professionelle kolleger.
Og denne gang kunne der for første gang uddeles en ekstra pris, nemlig Revy Danmarks Talentpris (RevyDanmark, sammenslutningen af de professionelle revyer i Danmark – f.eks. Cirkusrevyen, Nykøbing F. Revyen, Sønderborg Sommerrevy osv.).
RevyDanmark's Talentpris gives til en enkeltperson (kan være en del af et nummer med flere deltagere), som i sin scenefremførelse af udvist et helt udsædvanligt talent.”
Derfor kunne Revy Danmarks kasserer Leif Maibom, (der sad i dommerpanelket for tredje gang), overrække prisen og 3000 kr. til Lone Kühler fra Aabenraa Revyen for hendes præstation i et rent mimisk nummer, ”Fint skal det være”, hvor hun med med primitive midler fra den daglige husholdning, inklusive mel og marmelade, forsøger at leve op til skønhedsidealet, der sidder lige ved siden af hende. Lone Kühler havde selv forfattet nummeret.