Fortsæt til indhold

Orkidéer og fugleliv i Gråstenskovene

Tag med på tur til prinsessesøerne og oplev Majgøgeurt og lappedykkere

Arkiv
Arkiv

Lørdag den 13. juni inviterer Sønderborg Kommune atter på gratis naturvandring. Er par timers vandring fører denne gang deltagerne forbi de smukt beliggende prinsessesøer, som er en af de absolutte naturperler i Als og Sundeved-området.
Dronning Ingrid og de tre prinsesser Margrethe, Benedikte og Anne Marie gav i 1950'erne navn til de fire opstemmede søer i den vestlige ende af Gråstenskovene. Lige siden har borgerne fra Gråstenegnen og utallige gæster udefra kunnet nyde det skønne sølandskab og det liv, som udfolder sig her.

Orkiéer

I de senere år er området blevet særligt kendt for tusindvis af fredede vilde orkidéer, som takket være en effektiv naturpleje stortrives på engene ved Margrethe Sø. Netop i maj-juni ses de lilla majgøgeurter, og senere ses også de hvide skovgøgeliljer - dog langt færre i antal.

Foto: Jesper Tofft

Frøer og fugleliv

I søerne er der et vældigt liv. På lune aftener og nogle gange også om dagen er det muligt at høre de grønne frøer kvække fra søerne, hvor de ynder at sidde på de flydende vandplanter. Frøens stemme lyder som en langtrukken rallen, og det er én af de arter, som trives sammen med fisk.
Ved søerne er det muligt at se hele tre slags lappedykkere, blishøns, svaner, gæs, og flere andearter. Selvom fuglesangen langsomt tager af i løbet af juni måned, skal der lyttes efter sangfugle skjult i løvet. Er solen fremme, er det også muligt at se nogel af årstidens sommerfugle.
Mødetid og sted er kl. 14 på P-pladsen i skovkanten vest for Margrethe Sø. Kør ind ad Egedam fra Felstedvej nord for Gråsten. Husk tøj efter vejret og medbring gerne en kikkert.
Naturvejleder Jesper Tofft er guide på turen.