Fortsæt til indhold

Kom ind i kampen

Fredericianere dyster i kage-bagning ved Stafet For Livet

Arkiv
Lars Saugbjerg

Kræftens Bekæmpelses lokalafdeling i Fredericia arrangerer igen i år Stafet For Livet. Det er den niende Stafet i Fredericia, og igen i år er der mulighed for at få en ekstra god smag i munden ved at støtte arrangementet.
“Vi gentager succesen med Den Store Kagedyst,” fortæller tovholder Hanne Lumby.
Syv 'kendte' fredericianere skal prøve kræfter med kagebagningens svære kunst. Deltagerne er: Søren Andersen (Danske Bank), Peter Østergaard (Sct. Michaelis kirke), Mogens Zarling (læge), Grethe Andersen (Fuglsangcentret), Henriette Sejersen (Din Tøjmand), Birgitte Weimar-Rasmussen (hobbybager) og Thomas Kvist Christiansen (journalist).
“Byens borgere kan også være med i bagedysten. Husk tilmelding. Man skal indlevere sin kage senest lørdag klokken 12. Herefter bliver de udstillet, og publikum kan stemme på dem. Efterfølgende får vores tre dommere lov at smage alle kagerne. Dommerne er grevinde Sussie, Rainer Gassner fra Ti Trin Ned og vores nye kommunaldirektør Michael Holst,” fortæller Hanne Lumby, der med glæde bruger sin tid på at arrangere bagedysten.
“Når man er med i et sammenhold og laver en succes med andre, er det en rigtig god fornemmelse,” lyder det fra Hanne Lumby, der blev ambassadør for den lokale afdeling af Kræftens Bekæmpelse, da hun i sin tid blev byråsmedlem.
“Næsten alle stifter bekendtskab med sygdommen, så det er en god sag at støtte. Min far døde af lungekræft. Han røg meget - som han sagde: Alt det jeg kan nå.”
Stafet For Livet, som på en gang fejrer livet og støtter kampen mod kræft, byder på et væld af aktiviteter. Direktør i Kræftens Bekæmpelse Leif Vestergaard Pedersen byder velkommen klokken 10, og i løbet af døgnet byder Stafet For Livet på alt fra musik, tombola, ceremonier og trylleri- til hundeagility, spisetelt, oplysningsstande, børnezumba og auktion.